Aktiebolag Stockholm
Monterrey Capital AB
73 sökningar
Omsättning 2026
150 tkr
Rörelsemarginal
-312,7 %
Soliditet
99,5 %
+0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 150 | 0 | 0 | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −469 | −487 | −140 | −327 | −262 | −281 | −287 | −280 |
| Årets resultat | 5 896 | 2 692 | 1 707 | 6 853 | 5 674 | 8 725 | 4 278 | 2 466 |
| Eget kapital | 49 166 | 43 479 | 40 991 | 39 480 | 32 814 | 27 323 | 18 775 | 14 670 |
| Balansomslutning | 49 415 | 43 713 | 41 204 | 39 497 | 33 403 | 27 359 | 19 035 | 14 965 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 150 | 0 | 0 | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 21 | 21 | 38 | 25 | 20 | 40 | 23 | 20 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 34 | 34 | 66 | 66 | 142 | 124 | 124 |
| Övriga externa kostnader | 582 | 432 | 284 | 385 | 175 | 98 | 139 | 136 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −1 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −469 | −487 | −140 | −327 | −262 | −281 | −287 | −280 |
| Ränteintäkter | 11 642 | 474 | 323 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 113 | 1 154 | 216 | 0 | 1 175 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 896 | 2 701 | 2 205 | 6 853 | 6 649 | 9 008 | 4 582 | 2 818 |
| Skatt | 0 | 9 | 498 | 0 | 975 | 283 | 304 | 352 |
| Årets resultat | 5 896 | 2 692 | 1 707 | 6 853 | 5 674 | 8 725 | 4 278 | 2 466 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 29 642 | 36 821 | 32 297 | 26 241 | 25 872 | 16 288 | 16 664 | 11 556 |
| Kortfristiga fordringar | 8 696 | 387 | 730 | 5 919 | 2 497 | 225 | 402 | 360 |
| Kassa och bank | 7 427 | 6 505 | 8 177 | 7 337 | 5 034 | 10 846 | 1 970 | 3 049 |
| Omsättningstillgångar | 19 773 | 6 892 | 8 907 | 13 256 | 7 532 | 11 071 | 2 371 | 3 409 |
| Summa tillgångar | 49 415 | 43 713 | 41 204 | 39 497 | 33 403 | 27 359 | 19 035 | 14 965 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 43 170 | 40 687 | 39 184 | 32 527 | 27 040 | 18 498 | 14 397 | 12 104 |
| Eget kapital | 49 166 | 43 479 | 40 991 | 39 480 | 32 814 | 27 323 | 18 775 | 14 670 |
| Justerat eget kapital | 49 166 | 43 479 | 40 991 | 39 480 | 32 814 | 27 323 | 18 775 | 14 670 |
| Kortfristiga skulder | 249 | 234 | 213 | 17 | 589 | 36 | 260 | 295 |
| Summa eget kapital och skulder | 49 415 | 43 713 | 41 204 | 39 497 | 33 403 | 27 359 | 19 035 | 14 965 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 721 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Monterrey Capital AB över mittlinjen sett till omsättning, med 150 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -312,7 procent, och soliditeten var hög — 99,5 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva finansiell rådgivning och investeringsverksamhet i värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Karlsson (f. 1974) Styrelseledamot
- Anna Karlsson (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-05-14 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190) |
| Adress | Rörstrandsgatan 23, 113 41, Stockholm Besök: Rörstrandsgatan 23, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |