Aktiebolag Stockholm
MonteCap AB
13 sökningar
Omsättning 2025
9,4 mkr
+88,5 %Rörelsemarginal
59,1 %
−19,2 p.e.Soliditet
55,8 %
+2,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 9 382 | 4 977 |
| Rörelseresultat | 5 544 | 3 899 |
| Årets resultat | 3 319 | 2 319 |
| Eget kapital | 5 537 | 2 419 |
| Balansomslutning | 9 917 | 4 548 |
| Anställda | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 382 | 4 977 |
| Personalkostnader | 776 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 1 083 | 681 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 979 | −373 |
| Rörelseresultat | 5 544 | 3 899 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 |
| Räntekostnader | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 543 | 3 898 |
| Bokslutsdispositioner | −1 350 | −975 |
| Skatt | 874 | 604 |
| Årets resultat | 3 319 | 2 319 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 500 | 1 400 |
| Kortfristiga fordringar | 745 | 1 010 |
| Kassa och bank | 1 672 | 2 138 |
| Omsättningstillgångar | 2 417 | 3 148 |
| Summa tillgångar | 9 917 | 4 548 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 118 | 0 |
| Eget kapital | 5 537 | 2 419 |
| Justerat eget kapital | 7 383 | 3 193 |
| Obeskattade reserver | 2 325 | 975 |
| Kortfristiga skulder | 2 055 | 1 154 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 917 | 4 548 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger MonteCap AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 9,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 59,1 procent, och soliditeten var hög — 55,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 89 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva konsultverksamhet och rådgivning inom - företagsomstrukturering - företagsförsäljningar och förvärv - förändringsarbete - projektledning - investeringar - företagsledning - företagsledningstjänster - affärsutveckling och portföljanalyser Verksamheten skall även omfatta investeringsverksamhet i industriella företag och värdepapper. Företaget skall även bedriva investeringar och förvaltning av fastigheter.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mats Gunnarsson (f. 1963) Verkställande direktör
Styrelse
- Mats Gunnarsson (f. 1963) Styrelseledamot
- Bettina Baumgartner (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2024-01-08 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | ArenaSergel Malmskillnadsgatan36, 111 57, Stockholm Besök: Arenasergel Malmskillnadsgatan 36, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |