Aktiebolag Gislaved Avregistrerat 2026-08-11 (konkurs)
Monte Allservice AB
75 sökningar
10,8 mkr
−24,4 %-0,7 %
−7,2 p.e.1,1 %
−8,6 p.e.13
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 788 | 14 262 | 13 464 | 8 352 | 4 574 |
| Rörelseresultat | −79 | 918 | 117 | 166 | 9 |
| Årets resultat | −243 | 665 | 5 | 8 | −51 |
| Eget kapital | 54 | 757 | 92 | 87 | 79 |
| Balansomslutning | 4 857 | 7 789 | 4 851 | 3 766 | 2 696 |
| Anställda | 13 | 13 | 16 | 15 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 788 | 14 262 | 13 464 | 8 352 | 4 574 |
| Personalkostnader | 1 003 | 3 772 | 5 262 | 4 406 | 3 577 |
| Av- och nedskrivningar | 256 | 197 | 203 | 102 | 84 |
| Övriga externa kostnader | 1 131 | 1 415 | 1 331 | 1 064 | 923 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 477 | −7 960 | −6 551 | −2 614 | — |
| Rörelseresultat | −79 | 918 | 117 | 166 | 9 |
| Räntekostnader | 156 | 102 | 104 | 155 | 49 |
| Resultat efter finansiella poster | −235 | 817 | 13 | 11 | −40 |
| Skatt | 8 | 151 | 8 | 3 | 11 |
| Årets resultat | −243 | 665 | 5 | 8 | −51 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 509 | 1 739 | 2 279 | 1 281 | 893 |
| Varulager | 710 | 732 | 498 | 303 | 204 |
| Kortfristiga fordringar | 2 596 | 5 312 | 2 067 | 2 114 | 1 577 |
| Kassa och bank | 42 | 6 | 7 | 67 | 22 |
| Omsättningstillgångar | 3 347 | 6 050 | 2 572 | 2 484 | 1 803 |
| Summa tillgångar | 4 857 | 7 789 | 4 851 | 3 766 | 2 696 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 107 | 42 | 37 | 29 | 80 |
| Eget kapital | 54 | 757 | 92 | 87 | 79 |
| Justerat eget kapital | 54 | 757 | 92 | 87 | 79 |
| Långfristiga skulder | 1 565 | 3 830 | 1 995 | 1 279 | 1 353 |
| Kortfristiga skulder | 3 238 | 3 202 | 2 764 | 2 400 | 1 264 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 857 | 7 789 | 4 851 | 3 766 | 2 696 |
| Ställda säkerheter | 3 759 | 3 759 | 3 859 | 1 559 | 1 059 |
| Ansvarsförbindelser | 140 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Monte Allservice AB omsatte 10,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2023, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 740 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -0,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 1,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 24 procent. Bolaget sysselsatte 13 personer och har sitt säte i Gislaved.
Aktiebolaget ska bedriva Städning Golvvård Hushållsnära tjänster Trädgårdsarbete Bemanning Bygg Svets samt därtill förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Milos Radulovic (f. 1976) Styrelseledamot
- Lisette Radulovic (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Nahir Yeniay (f. 1991) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-06-04 |
|---|---|
| Bransch | Arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100) |
| Adress | Norra Nissastigen 5, 332 30, Gislaved Besök: Norra Nissastigen 5, Gislaved |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |