Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Mönsterås Bostäder AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Mönsterås Bostäder AB ökade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 709 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 16,5 procent, mot branschmedianens 17,3 procent.
Soliditeten ligger på 32,9 procent — branschens median är 22,4 procent.
Bolaget har 22 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 172 | 650 | 74 % | |
| Värdeförändring | +18,0 % | 199 | 647 | 69 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,1 % | 154 | 709 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 16,5 % | 377 | 709 | 47 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 % | 352 | 709 | 50 % |
| Soliditet | 32,9 % | 228 | 708 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 310 tkr | 281 | 709 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | 876 tkr | 310 | 709 | 56 % |
| Nettoomsättning | 116 826 tkr | 201 | 709 | 72 % |
| Rörelseresultat | 19 282 tkr | 216 | 709 | 70 % |
| Antal anställda | 22 | 199 | 709 | 72 % |
Kalmar län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 43 | 1 756 | 98 % | |
| Värdeförändring | +18,0 % | 729 | 1 730 | 58 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,1 % | 695 | 1 943 | 64 % |
| Rörelsemarginal | 16,5 % | 309 | 1 942 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 % | 1 403 | 1 943 | 28 % |
| Soliditet | 32,9 % | 1 362 | 1 939 | 30 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 310 tkr | 157 | 1 943 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 876 tkr | 77 | 1 943 | 96 % |
| Nettoomsättning | 116 826 tkr | 164 | 1 943 | 92 % |
| Rörelseresultat | 19 282 tkr | 68 | 1 943 | 97 % |
| Antal anställda | 22 | 279 | 1 943 | 86 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 881 | 78 068 | 96 % | |
| Värdeförändring | +18,0 % | 30 848 | 76 955 | 60 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,1 % | 33 719 | 87 561 | 61 % |
| Rörelsemarginal | 16,5 % | 12 837 | 87 479 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 % | 61 385 | 87 581 | 30 % |
| Soliditet | 32,9 % | 60 162 | 87 385 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 310 tkr | 10 056 | 87 582 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 876 tkr | 4 894 | 87 582 | 94 % |
| Nettoomsättning | 116 826 tkr | 9 889 | 87 582 | 89 % |
| Rörelseresultat | 19 282 tkr | 4 411 | 87 582 | 95 % |
| Antal anställda | 22 | 16 484 | 87 582 | 81 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .