Aktiebolag Stockholm
Monnamusic AB
49 sökningar
Omsättning 2025
557 tkr
−2,5 %Rörelsemarginal
-1,6 %
−8,4 p.e.Soliditet
37,1 %
+2,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 557 | 571 | 576 | 710 | 526 | 540 | 304 |
| Rörelseresultat | −9 | 39 | 4 | −3 | −24 | 10 | 85 |
| Årets resultat | −12 | 29 | 2 | −5 | −26 | 7 | 67 |
| Eget kapital | 46 | 58 | 29 | 27 | 32 | 58 | 117 |
| Balansomslutning | 124 | 166 | 184 | 114 | 67 | 347 | 167 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 557 | 571 | 576 | 710 | 526 | 540 | 304 |
| Personalkostnader | 445 | 475 | 502 | 661 | 512 | 510 | 207 |
| Övriga externa kostnader | 140 | 177 | 75 | 124 | 75 | 39 | 38 |
| Övriga rörelseposter, netto | 19 | 120 | 5 | 72 | 37 | 19 | 26 |
| Rörelseresultat | −9 | 39 | 4 | −3 | −24 | 10 | 85 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | 39 | 3 | −5 | −26 | 9 | 85 |
| Skatt | 0 | 10 | 1 | 0 | 0 | 2 | 18 |
| Årets resultat | −12 | 29 | 2 | −5 | −26 | 7 | 67 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 27 | 9 | 149 | 67 | 12 | 334 | 37 |
| Kassa och bank | 97 | 157 | 35 | 47 | 55 | 13 | 130 |
| Omsättningstillgångar | 124 | 166 | 184 | 115 | 67 | 347 | 167 |
| Summa tillgångar | 124 | 166 | 184 | 114 | 67 | 347 | 167 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 | −21 | −23 | −18 | 8 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 46 | 58 | 29 | 27 | 32 | 58 | 117 |
| Justerat eget kapital | 46 | 58 | 29 | 27 | 32 | 58 | 117 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 78 | 108 | 155 | 80 | 35 | 289 | 50 |
| Summa eget kapital och skulder | 124 | 166 | 184 | 114 | 67 | 347 | 167 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 395 granskade bolag ligger Monnamusic AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 557 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,6 procent, och soliditeten var god — 37,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Kompositionsarbete, musikeruppdrag, föreläsningar, undervisning samt konsultuppdrag inom nämnda områden.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anna Tebogo Matilda Monnakgotla (f. 1972) Styrelseledamot
- Kerstin Monnakgotla Lund (f. 1943) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-09-03 |
|---|---|
| Bransch | Litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110) |
| Adress | Täppgränd 7, 121 33, Enskededalen Besök: Täppgränd 7, Enskededalen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |