Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Moniques AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Moniques AB minskade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 539 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 7,5 procent, mot branschmedianens 3,4 procent.
Soliditeten ligger på 70,5 procent — branschens median är 48,6 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 234 | 480 | 51 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 238 | 468 | 49 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 322 | 539 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 146 | 539 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,5 % | 182 | 539 | 66 % |
| Soliditet | 70,5 % | 104 | 539 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 956 tkr | 337 | 539 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 146 tkr | 175 | 539 | 68 % |
| Nettoomsättning | 5 868 tkr | 447 | 539 | 17 % |
| Rörelseresultat | 438 tkr | 251 | 539 | 53 % |
| Antal anställda | 3 | 404 | 539 | 25 % |
Uppsala län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 476 | 2 239 | 34 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 1 048 | 2 208 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 1 580 | 2 440 | 35 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 970 | 2 436 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,5 % | 1 150 | 2 440 | 53 % |
| Soliditet | 70,5 % | 460 | 2 436 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 956 tkr | 1 076 | 2 440 | 56 % |
| Rörelseresultat per anställd | 146 tkr | 999 | 2 440 | 59 % |
| Nettoomsättning | 5 868 tkr | 2 045 | 2 440 | 16 % |
| Rörelseresultat | 438 tkr | 1 501 | 2 440 | 38 % |
| Antal anställda | 3 | 2 114 | 2 440 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 51 635 | 78 286 | 34 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 37 268 | 77 169 | 52 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 56 291 | 87 562 | 36 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 34 415 | 87 475 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,5 % | 40 952 | 87 581 | 53 % |
| Soliditet | 70,5 % | 14 642 | 87 381 | 83 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 956 tkr | 41 991 | 87 582 | 52 % |
| Rörelseresultat per anställd | 146 tkr | 36 511 | 87 582 | 58 % |
| Nettoomsättning | 5 868 tkr | 74 953 | 87 582 | 14 % |
| Rörelseresultat | 438 tkr | 54 048 | 87 582 | 38 % |
| Antal anställda | 3 | 76 663 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .