Aktiebolag Ljungby
Monimed AB
78 sökningar
Omsättning 2025
2,8 mkr
+122,7 %Rörelsemarginal
29,9 %
+74,2 p.e.Soliditet
83,2 %
−14,9 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 810 | 1 262 | 2 713 | 2 633 | 2 400 | 2 419 | 1 795 | 2 421 |
| Rörelseresultat | 841 | −559 | 1 301 | 1 446 | 1 226 | 1 325 | 1 318 | 1 335 |
| Årets resultat | 672 | −513 | 1 010 | 1 179 | 1 021 | 1 041 | 1 033 | 1 039 |
| Eget kapital | 5 236 | 4 794 | 5 707 | 5 031 | 4 203 | 3 502 | 2 646 | 1 913 |
| Balansomslutning | 6 292 | 4 884 | 5 990 | 5 331 | 4 478 | 3 833 | 3 044 | 2 319 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 810 | 1 262 | 2 713 | 2 633 | 2 400 | 2 419 | 1 795 | 2 421 |
| Personalkostnader | 1 472 | 918 | 1 202 | 1 095 | 1 004 | 850 | 287 | 889 |
| Av- och nedskrivningar | 170 | 54 | 0 | 0 | 15 | 30 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 471 | 899 | 210 | 92 | 150 | 210 | 184 | 198 |
| Övriga rörelseposter, netto | 144 | 50 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 841 | −559 | 1 301 | 1 446 | 1 226 | 1 325 | 1 318 | 1 335 |
| Ränteintäkter | 5 | 70 | 73 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 847 | −489 | 1 374 | 1 448 | 1 225 | 1 324 | 1 315 | 1 333 |
| Skatt | 174 | 24 | 364 | 269 | 204 | 283 | 282 | 294 |
| Årets resultat | 672 | −513 | 1 010 | 1 179 | 1 021 | 1 041 | 1 033 | 1 039 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 961 | 4 232 | 0 | 0 | 0 | 151 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 938 | 302 | 145 | 325 | 397 | 230 | 89 | 339 |
| Kassa och bank | 393 | 350 | 5 845 | 5 006 | 4 081 | 3 452 | 2 955 | 1 980 |
| Omsättningstillgångar | 1 331 | 652 | 5 990 | 5 331 | 4 478 | 3 682 | 3 044 | 2 319 |
| Summa tillgångar | 6 292 | 4 884 | 5 990 | 5 331 | 4 478 | 3 833 | 3 044 | 2 319 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 514 | 5 257 | 4 647 | 3 802 | 3 132 | 2 411 | 1 563 | 824 |
| Eget kapital | 5 236 | 4 794 | 5 707 | 5 031 | 4 203 | 3 502 | 2 646 | 1 913 |
| Justerat eget kapital | 5 236 | 4 794 | 5 707 | 5 031 | 4 203 | 3 502 | 2 646 | 1 913 |
| Kortfristiga skulder | 1 056 | 90 | 283 | 300 | 275 | 331 | 398 | 406 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 292 | 4 884 | 5 990 | 5 331 | 4 478 | 3 833 | 3 044 | 2 319 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 302 granskade bolag ligger Monimed AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 29,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 83,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 123 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Ljungby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Hyrläkare inom primärvården och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Monica Ilisei (f. 1968) Styrelseledamot
- Mircea Ilisei (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-07-11 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Fågelsångsvägen 59, 341 42, Ljungby Besök: Fågelsångsvägen 59, Ljungby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |