Aktiebolag Stockholm 241 sökningar
Monarkhuset AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
28,1 mkr
−11,2 %33,6 %
+6,8 p.e.11,0 %
−2,3 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 146 | 31 708 | 29 038 | 25 959 | 25 160 | 23 611 | 21 839 | 21 591 |
| Rörelseresultat | 9 465 | 8 519 | 9 377 | 6 269 | 9 212 | 8 323 | 8 299 | 8 885 |
| Årets resultat | −3 645 | 2 712 | −1 609 | −971 | −1 688 | −1 660 | −260 | −1 741 |
| Eget kapital | 19 731 | 23 375 | 20 663 | 22 272 | 23 243 | 24 931 | 19 442 | 19 701 |
| Balansomslutning | 179 054 | 175 982 | 173 036 | 170 048 | 174 812 | 179 703 | 157 627 | 161 697 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 146 | 31 708 | 29 038 | 25 959 | 25 160 | 23 611 | 21 839 | 21 591 |
| Kostnad sålda varor | 20 718 | 23 162 | 19 638 | 19 667 | 15 927 | 15 267 | 13 489 | 12 662 |
| Bruttoresultat | 7 428 | 8 546 | 9 400 | 6 292 | 9 233 | 8 344 | 8 350 | 8 929 |
| Rörelseresultat | 9 465 | 8 519 | 9 377 | 6 269 | 9 212 | 8 323 | 8 299 | 8 885 |
| Ränteintäkter | 1 982 | 1 858 | 461 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 550 | 3 580 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 896 | 6 797 | 7 763 | 4 126 | 8 215 | 7 352 | 7 551 | 7 848 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −11 498 | −1 500 | −9 498 | −4 999 | −9 957 | −9 095 | −7 500 | −9 671 |
| Skatt | 43 | 1 085 | −126 | 99 | −54 | −83 | 311 | −82 |
| Årets resultat | −3 645 | 2 712 | −1 609 | −971 | −1 688 | −1 660 | −260 | −1 741 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 100 366 | 94 136 | 96 213 | 99 790 | 94 466 | 98 578 | 77 649 | 80 972 |
| Kortfristiga fordringar | 72 245 | 69 399 | 63 728 | 49 695 | 53 426 | 64 532 | 61 854 | 36 256 |
| Kassa och bank | 6 443 | 12 447 | 13 095 | 20 563 | 26 920 | 16 593 | 18 123 | 44 469 |
| Omsättningstillgångar | 78 687 | 81 846 | 76 823 | 70 258 | 80 346 | 81 125 | 79 978 | 80 725 |
| Summa tillgångar | 179 054 | 175 982 | 173 036 | 170 048 | 174 812 | 179 703 | 157 627 | 161 697 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 13 108 | 8 917 | 9 048 | 8 541 | 8 751 | 1 784 | 566 | 828 |
| Eget kapital | 19 731 | 23 375 | 20 663 | 22 272 | 23 243 | 24 931 | 19 442 | 19 701 |
| Justerat eget kapital | 20 922 | 24 566 | 20 663 | 22 272 | 23 243 | 24 931 | 19 442 | 19 701 |
| Obeskattade reserver | 1 500 | 1 500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 513 | 470 | 524 | 578 | 632 | 686 | 769 | 825 |
| Långfristiga skulder | 131 250 | 17 150 | 139 832 | 136 033 | 140 055 | 144 076 | 128 547 | 131 969 |
| Kortfristiga skulder | 26 060 | 133 487 | 12 017 | 11 165 | 10 882 | 10 010 | 8 869 | 9 202 |
| Summa eget kapital och skulder | 179 054 | 175 982 | 173 036 | 170 048 | 174 812 | 179 703 | 157 627 | 161 697 |
| Ställda säkerheter | 152 705 | 152 705 | 152 705 | 152 705 | 152 705 | 152 705 | 136 000 | 110 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Monarkhuset AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 28,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 33,6 procent, och soliditeten var måttlig — 11,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt äga, förvalta och driva handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Salvatore Grimaldi (f. 1945) Ordförande, Styrelseledamot
- Martin Henningsson (f. 1970) Styrelseledamot
- Fredrik Wäppling (f. 1971) Styrelseledamot
- Mikael Ekberg (f. 1964) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Grimaldi Industri Aktiebolag (556325-5065) |
|---|---|
| Koncernmoder | Grimaldi Industri Aktiebolag (556325-5065) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1996-12-19 |
|---|---|
| Adress | Hovslagargatan 5B, 2tr, 111 48, Stockholm Besök: Hovslagargatan 5 B 2tr, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-54504410 |