Aktiebolag Stockholm
Mona El-Imam AB
108 sökningar
Omsättning 2025
4,9 mkr
+6,7 %Rörelsemarginal
28,5 %
+4,6 p.e.Soliditet
93,9 %
+0,2 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 874 | 4 569 | 4 868 | 3 798 | 4 730 | 4 681 | 4 801 |
| Rörelseresultat | 1 389 | 1 092 | 871 | 87 | 915 | 584 | 1 539 |
| Årets resultat | 980 | 864 | 581 | 37 | 485 | 274 | 1 028 |
| Eget kapital | 3 474 | 3 119 | 2 817 | 2 461 | 2 699 | 2 289 | 2 721 |
| Balansomslutning | 3 699 | 3 327 | 3 080 | 2 676 | 3 189 | 3 339 | 4 496 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 874 | 4 569 | 4 868 | 3 798 | 4 730 | 4 681 | 4 801 |
| Personalkostnader | 1 869 | 1 690 | 1 817 | 1 656 | 1 691 | 1 653 | 1 394 |
| Av- och nedskrivningar | 163 | 285 | 711 | 694 | 628 | 615 | 468 |
| Övriga externa kostnader | 870 | 767 | 690 | 703 | 676 | 900 | 560 |
| Övriga rörelseposter, netto | −583 | −735 | −779 | −658 | −820 | −929 | −840 |
| Rörelseresultat | 1 389 | 1 092 | 871 | 87 | 915 | 584 | 1 539 |
| Ränteintäkter | 29 | 41 | 6 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 139 | 0 | 1 | 0 | 34 | 58 | 88 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 280 | 1 133 | 876 | 87 | 881 | 526 | 1 451 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 119 | −96 | −9 | 0 |
| Skatt | 299 | 268 | 295 | 169 | 300 | 243 | 422 |
| Årets resultat | 980 | 864 | 581 | 37 | 485 | 274 | 1 028 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 230 | 443 | 506 | 1 120 | 1 751 | 2 022 | 2 582 |
| Kortfristiga fordringar | 441 | 343 | 382 | 175 | 281 | 382 | 141 |
| Kassa och bank | 2 028 | 2 541 | 2 192 | 1 381 | 1 157 | 935 | 1 772 |
| Omsättningstillgångar | 2 469 | 2 884 | 2 574 | 1 556 | 1 438 | 1 317 | 1 913 |
| Summa tillgångar | 3 699 | 3 327 | 3 080 | 2 676 | 3 189 | 3 339 | 4 496 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 444 | 2 205 | 2 186 | 2 374 | 2 164 | 1 965 | 1 643 |
| Eget kapital | 3 474 | 3 119 | 2 817 | 2 461 | 2 699 | 2 289 | 2 721 |
| Justerat eget kapital | 3 474 | 3 119 | 2 817 | 2 461 | 2 793 | 2 307 | 2 732 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 119 | 23 | 14 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 750 | 702 |
| Kortfristiga skulder | 225 | 208 | 263 | 215 | 371 | 277 | 1 059 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 699 | 3 327 | 3 080 | 2 676 | 3 189 | 3 339 | 4 496 |
| Ställda säkerheter | 1 | 71 | 70 | 70 | 70 | 1 500 | 1 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 644 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mona El-Imam AB i den övre halvan sett till omsättning, med 4,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 28,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 93,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tandläkarpraktik, värdepappersförvaltning, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mona El-Imam (f. 1984) Styrelseledamot
- Marcus Karlsson (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pierre Jansson (f. 1971) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-04-05 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Hornsbergs Strand 15D, 112 17, Stockholm Besök: Hornsbergs Strand 15 D LGH 1103, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |