starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Moments by M AB

106 sökningar

Omsättning 2025

2,2 mkr

+13,4 %
Rörelsemarginal

14,5 %

+14,1 p.e.
Soliditet

74,5 %

+6,2 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 1691 9121 8121 4831 339
Rörelseresultat314720269120
Årets resultat207215951107
Eget kapital746539637529527
Balansomslutning1 055789918667733
Anställda22200
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 1691 9121 8121 4831 339
Personalkostnader1 067967829644527
Av- och nedskrivningar270000
Övriga externa kostnader390429394419382
Övriga rörelseposter, netto−371−509−387−351−310
Rörelseresultat314720269120
Räntekostnader21000
Resultat efter finansiella poster312520268120
Bokslutsdispositioner−5000020
Skatt553441733
Årets resultat207215951107

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1080000
Varulager289291300256246
Kortfristiga fordringar202220017
Kassa och bank638476598411470
Omsättningstillgångar947789918667733
Summa tillgångar1 055789918667733
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat489487428428370
Eget kapital746539637529527
Justerat eget kapital786539637529527
Obeskattade reserver500000
Långfristiga skulder025252525
Kortfristiga skulder259225256113181
Summa eget kapital och skulder1 055789918667733

Verksamhet

Moments by M AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 936 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 14,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 74,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet med hår & skönhetsvård med uthyrning av stol, lokal. Samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Moments by M AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Moments by M AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Moments by M AB (556832-0898)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Moments by M AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-12-14
Bransch Frisörer och barberare (SNI 96210)
Adress
Kvarnvägen 1A, 194 77, Upplands Väsby
Besök: Kvarnvägen 1 A, Upplands Väsby
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad