Aktiebolag Kävlinge
Molnytech AB
52 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
−2,1 %Rörelsemarginal
22,6 %
−0,7 p.e.Soliditet
34,8 %
−1,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 422 | 1 453 | 1 335 | 1 230 | 1 298 |
| Rörelseresultat | 321 | 338 | 340 | 270 | 345 |
| Årets resultat | 256 | 276 | 277 | 215 | 274 |
| Eget kapital | 310 | 329 | 353 | 377 | 429 |
| Balansomslutning | 891 | 907 | 1 234 | 988 | 1 026 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 422 | 1 453 | 1 335 | 1 230 | 1 298 |
| Personalkostnader | 1 033 | 981 | 950 | 905 | 887 |
| Övriga externa kostnader | 68 | 134 | 46 | 55 | 66 |
| Rörelseresultat | 321 | 338 | 340 | 270 | 345 |
| Ränteintäkter | 2 | 9 | 9 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 322 | 347 | 349 | 270 | 345 |
| Skatt | 66 | 72 | 72 | 56 | 71 |
| Årets resultat | 256 | 276 | 277 | 215 | 274 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 178 | 147 | 137 | 188 | 123 |
| Kassa och bank | 713 | 760 | 1 097 | 800 | 903 |
| Omsättningstillgångar | 891 | 907 | 1 234 | 988 | 1 026 |
| Summa tillgångar | 891 | 907 | 1 234 | 988 | 1 026 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 | 3 | 26 | 112 | 105 |
| Eget kapital | 310 | 329 | 353 | 377 | 429 |
| Justerat eget kapital | 310 | 329 | 353 | 377 | 429 |
| Kortfristiga skulder | 581 | 578 | 881 | 611 | 597 |
| Summa eget kapital och skulder | 891 | 907 | 1 234 | 988 | 1 026 |
Verksamhet
Molnytech AB omsatte 1,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 834 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 22,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 34,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Kävlinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet och handel inom industriteknik.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mats Nyhlén (f. 1963) Styrelseledamot
- Helén Carlsson Nyhlén (f. 1964) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Stella EOC Co-Investments AB (559094-8377) |
|---|---|
| Koncernmoder | Stella EOC Co-Investments AB (559094-8377) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-08-13 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Bärnstensvägen 30, 246 34, Löddeköpinge Besök: Bärnstensvägen 30, Löddeköpinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |