Aktiebolag Karlskrona
Mölnlycke Fast Food AB
113 sökningar
Omsättning 2024
240 tkr
+2,6 %Rörelsemarginal
62,9 %
+13,8 p.e.Soliditet
91,4 %
+0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 240 | 234 | 224 | 216 | 216 |
| Rörelseresultat | 151 | 115 | 102 | 177 | 173 |
| Årets resultat | 119 | 91 | 82 | 139 | 136 |
| Eget kapital | 763 | 644 | 554 | 472 | 333 |
| Balansomslutning | 835 | 706 | 665 | 601 | 434 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 240 | 234 | 224 | 216 | 216 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 20 | 20 | 19 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 69 | 100 | 103 | 20 | 24 |
| Rörelseresultat | 151 | 115 | 102 | 177 | 173 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | 114 | 101 | 177 | 173 |
| Skatt | 31 | 24 | 20 | 38 | 37 |
| Årets resultat | 119 | 91 | 82 | 139 | 136 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 169 | 189 | 245 | 228 | 241 |
| Kortfristiga fordringar | 578 | 311 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 88 | 206 | 420 | 373 | 193 |
| Omsättningstillgångar | 666 | 517 | 420 | 373 | 193 |
| Summa tillgångar | 835 | 706 | 665 | 601 | 434 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 594 | 503 | 422 | 283 | 147 |
| Eget kapital | 763 | 644 | 554 | 472 | 333 |
| Justerat eget kapital | 763 | 644 | 554 | 472 | 333 |
| Kortfristiga skulder | 72 | 62 | 111 | 129 | 101 |
| Summa eget kapital och skulder | 835 | 706 | 665 | 601 | 434 |
| Ställda säkerheter | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 2 300 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Mölnlycke Fast Food AB 240 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 62,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 91,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Bolaget hör hemma i Karlskrona.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter samt värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andy Marshal (f. 1985) Styrelseledamot
- Mina Rasouli (f. 1988) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Naef Dental AB (559014-4001) |
|---|---|
| Koncernmoder | Naef Dental AB (559014-4001) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-05-16 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Rättarevägen 12, 373 32, Nättraby Besök: Rättarevägen 12, Nättraby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |