Aktiebolag Mölndal 118 sökningar
Mölndals Målar'n AB
Måleriarbeten
Omsättning 2025
1,5 mkr
−15,0 %Rörelsemarginal
40,7 %
+40,7 p.e.Soliditet
-360,7 %
Anställda
2
−60,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 505 | 1 771 | 1 852 | 2 960 | 3 908 | 5 419 | 7 639 | 8 921 |
| Rörelseresultat | 613 | 1 | −19 | 569 | −459 | −394 | 770 | −1 364 |
| Årets resultat | 595 | −20 | −37 | 552 | −486 | −431 | 720 | −1 402 |
| Eget kapital | −689 | −1 284 | −1 339 | −1 302 | −1 854 | −1 368 | −937 | −1 657 |
| Balansomslutning | 191 | 95 | 201 | 278 | 547 | 554 | 775 | 727 |
| Anställda | 2 | 5 | 5 | 3 | 5 | 4 | 7 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 505 | 1 771 | 1 852 | 2 960 | 3 908 | 5 419 | 7 639 | 8 921 |
| Personalkostnader | 544 | 795 | 1 566 | 1 506 | 1 535 | 1 618 | 2 839 | 6 905 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 48 | 46 |
| Övriga externa kostnader | 365 | 408 | 553 | 844 | 1 451 | 1 358 | 1 558 | 1 353 |
| Övriga rörelseposter, netto | 17 | −567 | 248 | −41 | −1 381 | −2 811 | −2 424 | −1 981 |
| Rörelseresultat | 613 | 1 | −19 | 569 | −459 | −394 | 770 | −1 364 |
| Räntekostnader | 18 | 21 | 18 | 17 | 27 | 37 | 50 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | 595 | −20 | −37 | 552 | −486 | −431 | 720 | −1 402 |
| Årets resultat | 595 | −20 | −37 | 552 | −486 | −431 | 720 | −1 402 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 74 |
| Varulager | 45 | 58 | 59 | 56 | 47 | 43 | 50 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 142 | 33 | 142 | 222 | 499 | 511 | 695 | 600 |
| Kassa och bank | 4 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 3 |
| Omsättningstillgångar | 191 | 95 | 201 | 278 | 547 | 554 | 749 | 653 |
| Summa tillgångar | 191 | 95 | 201 | 278 | 547 | 554 | 775 | 727 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −1 334 | −1 388 | −1 352 | −1 904 | −1 418 | −987 | −1 707 | −305 |
| Eget kapital | −689 | −1 284 | −1 339 | −1 302 | −1 854 | −1 368 | −937 | −1 657 |
| Justerat eget kapital | −689 | −1 284 | −1 339 | −1 302 | −1 854 | −1 368 | −937 | −1 657 |
| Långfristiga skulder | 160 | 255 | 175 | 525 | 146 | 81 | 107 | 65 |
| Kortfristiga skulder | 720 | 1 124 | 1 365 | 1 055 | 2 255 | 1 841 | 1 605 | 2 319 |
| Summa eget kapital och skulder | 191 | 95 | 201 | 278 | 547 | 554 | 775 | 727 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 636 granskade bolag ligger Mölndals Målar'n AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 40,7 procent, och soliditeten var låg — -360,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet och mindre snickeriarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Daniel Atals (f. 1982) Styrelseledamot
- Gunard Atals (f. 1952) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-12-22 |
|---|---|
| Adress | Nedergårdsvägen 3, 438 92, Härryda Besök: Nedergårdsvägen 3, Härryda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |