Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar MoeLit Skog AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MoeLit Skog AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 508 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 10,6 procent, mot branschmedianens 11,8 procent.
Soliditeten ligger på 59,7 procent — branschens median är 37,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Drivning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 410 | 482 | 15 % | |
| Värdeförändring | +23,0 % | 332 | 478 | 31 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 134 | 508 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 10,6 % | 282 | 508 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 277 | 508 | 45 % |
| Soliditet | 59,7 % | 99 | 508 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 446 tkr | 449 | 508 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | 153 tkr | 340 | 508 | 33 % |
| Nettoomsättning | 5 782 tkr | 454 | 508 | 11 % |
| Rörelseresultat | 612 tkr | 386 | 508 | 24 % |
| Antal anställda | 4 | 309 | 508 | 39 % |
Jämtlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 846 | 1 173 | 28 % | |
| Värdeförändring | +23,0 % | 437 | 1 161 | 62 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 368 | 1 266 | 71 % |
| Rörelsemarginal | 10,6 % | 349 | 1 266 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 709 | 1 266 | 44 % |
| Soliditet | 59,7 % | 379 | 1 266 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 446 tkr | 857 | 1 266 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 153 tkr | 485 | 1 266 | 62 % |
| Nettoomsättning | 5 782 tkr | 1 064 | 1 266 | 16 % |
| Rörelseresultat | 612 tkr | 689 | 1 266 | 46 % |
| Antal anställda | 4 | 888 | 1 266 | 30 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 58 282 | 78 286 | 26 % | |
| Värdeförändring | +23,0 % | 27 524 | 77 169 | 64 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 28 820 | 87 562 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 10,6 % | 24 540 | 87 475 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 50 587 | 87 581 | 42 % |
| Soliditet | 59,7 % | 26 382 | 87 381 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 446 tkr | 59 556 | 87 582 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 153 tkr | 35 433 | 87 582 | 60 % |
| Nettoomsättning | 5 782 tkr | 75 372 | 87 582 | 14 % |
| Rörelseresultat | 612 tkr | 49 084 | 87 582 | 44 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .