Aktiebolag Stockholm
Mod:g construct AB
97 sökningar
Omsättning 2024
135,4 mkr
−0,1 %Rörelsemarginal
6,0 %
−0,3 p.e.Soliditet
30,0 %
−14,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 135 352 | 135 421 | 129 204 | 51 786 | 41 977 |
| Rörelseresultat | 8 154 | 8 606 | 236 | 3 697 | 28 |
| Årets resultat | 4 237 | 5 193 | 174 | 2 197 | 50 |
| Eget kapital | 7 805 | 8 068 | 2 874 | 2 701 | 504 |
| Balansomslutning | 39 833 | 23 995 | 34 956 | 13 694 | 6 553 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 135 352 | 135 421 | 129 204 | 51 786 | 41 977 |
| Personalkostnader | 70 | 20 | 3 | 1 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 78 | 121 | 117 | 155 |
| Övriga externa kostnader | 127 488 | 126 490 | 129 482 | 48 221 | 41 926 |
| Rörelseresultat | 8 154 | 8 606 | 236 | 3 697 | 28 |
| Ränteintäkter | 60 | 165 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 25 | 19 | 10 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 213 | 8 746 | 229 | 3 690 | 18 |
| Bokslutsdispositioner | −1 899 | −2 188 | 7 | −920 | 47 |
| Koncernbidrag | −954 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 123 | 1 365 | 62 | 574 | 15 |
| Årets resultat | 4 237 | 5 193 | 174 | 2 197 | 50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 680 | 31 | 518 | 534 | 651 |
| Varulager | 290 | 3 108 | 2 818 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 13 091 | 14 935 | 17 978 | 6 157 | 3 236 |
| Kassa och bank | 25 772 | 5 921 | 13 642 | 7 004 | 2 666 |
| Omsättningstillgångar | 39 153 | 23 963 | 34 437 | 13 161 | 5 903 |
| Summa tillgångar | 39 833 | 23 995 | 34 956 | 13 694 | 6 553 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 518 | 2 825 | 2 650 | 454 | 404 |
| Eget kapital | 7 805 | 8 068 | 2 874 | 2 701 | 504 |
| Justerat eget kapital | 11 969 | 10 725 | 3 793 | 3 626 | 698 |
| Obeskattade reserver | 5 244 | 3 346 | 1 158 | 1 165 | 244 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 222 | 313 | 405 |
| Kortfristiga skulder | 26 784 | 12 581 | 30 702 | 9 515 | 5 400 |
| Summa eget kapital och skulder | 39 833 | 23 995 | 34 956 | 13 694 | 6 553 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 1 017 | 1 082 | 1 147 |
Verksamhet
Mod:g construct AB omsatte 135,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 16 716 bolag med bokslut. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,0 procent, och soliditeten var god — 30,0 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska tillhandahålla projektering, projektledning samt entreprenader inom byggsektorn, bolaget ska även äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- David Hebrand (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Per-Erik Berggren (f. 1957) Styrelseledamot
- Filip Björnstjerna (f. 1965) Styrelseledamot
- Emil Åkerblom (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jonas Ahnve (f. 1972) Extern VD
- Martina Tyseng Blank (f. 1983) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Mod:group Holding AB (556973-7199) |
|---|---|
| Koncernmoder | Mod:group Holding AB (556973-7199) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-05-06 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Folkungagatan, 94, 116 22, Stockholm Besök: Folkungagatan 94, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |