Likvidation inledd (2026-02-10)
Aktiebolag Malmö
Mobenga AB
253 sökningar
Omsättning 2024
40,3 mkr
+3,8 %Rörelsemarginal
11,4 %
+4,0 p.e.Soliditet
90,0 %
+3,6 p.e.Anställda
40
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 40 272 | 38 806 | 37 008 | 42 637 | 47 980 |
| Rörelseresultat | 4 571 | 2 834 | 4 993 | 3 952 | 1 882 |
| Årets resultat | 3 476 | 3 160 | 3 673 | 3 128 | 1 291 |
| Eget kapital | 48 729 | 45 247 | 42 010 | 38 073 | 34 622 |
| Balansomslutning | 54 154 | 52 408 | 47 119 | 41 299 | 40 288 |
| Anställda | 40 | 40 | 33 | 35 | 35 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 40 272 | 38 806 | 37 008 | 42 637 | 47 980 |
| Personalkostnader | 33 537 | 32 289 | 28 627 | 28 546 | 27 188 |
| Av- och nedskrivningar | 382 | 361 | 371 | 716 | 961 |
| Övriga externa kostnader | 3 019 | 2 920 | 4 463 | 9 449 | 16 399 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 237 | −402 | 1 446 | — | −1 550 |
| Rörelseresultat | 4 571 | 2 834 | 4 993 | 3 952 | 1 882 |
| Ränteintäkter | 0 | 28 | 26 | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 0 | 0 | 19 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 562 | 2 862 | 5 018 | 4 175 | 1 860 |
| Skatt | 1 086 | −298 | 1 345 | 1 048 | 569 |
| Årets resultat | 3 476 | 3 160 | 3 673 | 3 128 | 1 291 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 087 | 1 384 | 1 223 | 1 923 | 2 498 |
| Kortfristiga fordringar | 51 908 | 50 983 | 34 414 | 36 915 | 35 187 |
| Kassa och bank | 1 159 | 41 | 11 482 | 2 461 | 2 603 |
| Omsättningstillgångar | 53 068 | 51 024 | 45 895 | 39 376 | 37 790 |
| Summa tillgångar | 54 154 | 52 408 | 47 119 | 41 299 | 40 288 |
| Aktiekapital | 330 | 330 | 330 | 330 | 330 |
| Balanserat resultat | 33 534 | 30 424 | 26 750 | 23 622 | 22 332 |
| Eget kapital | 48 729 | 45 247 | 42 010 | 38 073 | 34 622 |
| Justerat eget kapital | 48 729 | 45 247 | 42 010 | 38 073 | 34 622 |
| Kortfristiga skulder | 5 425 | 7 161 | 5 109 | 3 226 | 5 666 |
| Summa eget kapital och skulder | 54 154 | 52 408 | 47 119 | 41 299 | 40 288 |
| Ställda säkerheter | 624 | 624 | 613 | 1 406 | 1 406 |
| Ansvarsförbindelser | 6 009 | 6 009 | 6 009 | 6 009 | 6 009 |
Verksamhet
Med 40,3 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2024 hör Mobenga AB till den övre fjärdedelen bland branschens 19 733 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 11,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 90,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 40 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva sälja och marknadsföra teknik och tjänster till betting- och gamingindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Galit Sagiv (f. 1973) Styrelseledamot
- Christopher McGinnis (f. 1978) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Conny Lundgren (f. 1978) Extern firmatecknare
- Joakim Viberg (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Playtech Holding Sweden AB (556862-9355) |
|---|---|
| Koncernmoder | PLAYTECH PLC |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-03-15 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Redaregatan 48, 252 36, Helsingborg Besök: Redaregatan 48, Helsingborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |