Aktiebolag Stockholm
Mobeca Fastighetsutveckling AB
58 sökningar
Omsättning 2025
559 tkr
−38,2 %Rörelsemarginal
46,7 %
−20,6 p.e.Soliditet
92,1 %
+1,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 559 | 905 | 1 040 | 524 | 633 | 754 | 1 361 | 1 031 |
| Rörelseresultat | 261 | 609 | 722 | 188 | 368 | 442 | 786 | 670 |
| Årets resultat | 223 | 482 | 572 | 147 | 292 | 346 | 616 | 524 |
| Eget kapital | 4 676 | 4 657 | 4 371 | 3 987 | 4 220 | 3 928 | 3 759 | 3 312 |
| Balansomslutning | 5 077 | 5 126 | 4 737 | 4 360 | 4 635 | 4 454 | 4 158 | 3 684 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 559 | 905 | 1 040 | 524 | 633 | 754 | 1 361 | 1 031 |
| Personalkostnader | 159 | 159 | 145 | 172 | 159 | 184 | 456 | 170 |
| Övriga externa kostnader | 139 | 137 | 173 | 164 | 107 | 128 | 119 | 190 |
| Rörelseresultat | 261 | 609 | 722 | 188 | 368 | 442 | 786 | 670 |
| Ränteintäkter | 16 | 2 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | 608 | 725 | 188 | 368 | 441 | 784 | 670 |
| Skatt | 54 | 126 | 154 | 42 | 76 | 95 | 168 | 145 |
| Årets resultat | 223 | 482 | 572 | 147 | 292 | 346 | 616 | 524 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 533 | 3 550 | 3 550 | 3 600 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 373 | 255 | 1 155 | 538 | 305 | 1 124 | 365 | 118 |
| Kassa och bank | 1 171 | 1 321 | 32 | 222 | 4 230 | 3 331 | 3 794 | 3 566 |
| Omsättningstillgångar | 1 544 | 1 576 | 1 187 | 760 | 4 535 | 4 454 | 4 158 | 3 684 |
| Summa tillgångar | 5 077 | 5 126 | 4 737 | 4 360 | 4 635 | 4 454 | 4 158 | 3 684 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 403 | 4 125 | 3 749 | 3 790 | 3 878 | 3 532 | 3 093 | 2 738 |
| Eget kapital | 4 676 | 4 657 | 4 371 | 3 987 | 4 220 | 3 928 | 3 759 | 3 312 |
| Justerat eget kapital | 4 676 | 4 657 | 4 371 | 3 987 | 4 220 | 3 928 | 3 759 | 3 312 |
| Kortfristiga skulder | 401 | 469 | 366 | 373 | 415 | 526 | 399 | 372 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 077 | 5 126 | 4 737 | 4 360 | 4 635 | 4 454 | 4 158 | 3 684 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger Mobeca Fastighetsutveckling AB strax under mitten räknat på omsättning, med 559 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 46,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 92,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 38 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva rådgivning i samband med fastighetsutvecklingsprojekt och därmed förenlig verksamhet. I verksamheteningår även rådgivning i förvaltningsskedet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bengt Bruzelli (f. 1950) Styrelseledamot
- Mona Bruzelli (f. 1950) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Selver Krpuljevic (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-10-29 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Sankt Eriksgatan 58, 112 34, Stockholm Besök: Sankt Eriksgatan 58, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |