Aktiebolag Söderhamn
Mo Agro AB
51 sökningar
Omsättning 2024
4,2 mkr
−3,6 %Rörelsemarginal
-16,0 %
−17,2 p.e.Soliditet
7,5 %
+2,6 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 177 | 4 335 | 4 647 | 3 746 | 3 392 | 3 597 | 1 946 |
| Rörelseresultat | −670 | 49 | 701 | 655 | 623 | 607 | 72 |
| Årets resultat | 0 | 36 | 203 | 138 | 96 | 31 | −19 |
| Eget kapital | 407 | 408 | 372 | 344 | 206 | 111 | 79 |
| Balansomslutning | 5 410 | 8 326 | 7 491 | 4 586 | 4 586 | 4 422 | 3 279 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 177 | 4 335 | 4 647 | 3 746 | 3 392 | 3 597 | 1 946 |
| Personalkostnader | 712 | 873 | 693 | 394 | 427 | 379 | 363 |
| Av- och nedskrivningar | 373 | 588 | 407 | 330 | 309 | 227 | 155 |
| Övriga externa kostnader | 1 511 | 1 296 | 1 192 | 980 | 883 | 992 | 1 036 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 251 | −1 529 | −1 654 | −1 387 | −1 150 | −1 392 | −320 |
| Rörelseresultat | −670 | 49 | 701 | 655 | 623 | 607 | 72 |
| Ränteintäkter | 70 | 4 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 455 | 387 | 117 | 112 | 126 | 141 | 91 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 055 | −289 | 671 | 559 | 509 | 473 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | 1 055 | 324 | −441 | −388 | −390 | −440 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 28 | 33 | 23 | 2 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 36 | 203 | 138 | 96 | 31 | −19 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 539 | 6 006 | 5 184 | 3 086 | 3 306 | 3 120 | 1 914 |
| Varulager | 1 313 | 1 277 | 1 200 | 1 035 | 945 | 947 | 1 011 |
| Kortfristiga fordringar | 558 | 798 | 1 045 | 405 | 334 | 353 | 297 |
| Kassa och bank | 0 | 245 | 62 | 62 | 2 | 2 | 57 |
| Omsättningstillgångar | 1 871 | 2 320 | 2 307 | 1 501 | 1 280 | 1 301 | 1 364 |
| Summa tillgångar | 5 410 | 8 326 | 7 491 | 4 586 | 4 586 | 4 422 | 3 279 |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Balanserat resultat | 347 | 312 | 109 | 146 | 50 | 20 | 38 |
| Eget kapital | 407 | 408 | 372 | 344 | 206 | 111 | 79 |
| Justerat eget kapital | 629 | 1 467 | 1 689 | 1 311 | 865 | 460 | 79 |
| Obeskattade reserver | 280 | 1 334 | 1 659 | 1 218 | 830 | 440 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 839 | 3 842 | 3 376 | 1 962 | 1 879 | 2 180 | 1 934 |
| Kortfristiga skulder | 1 884 | 2 742 | 2 084 | 1 062 | 1 671 | 1 691 | 1 266 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 410 | 8 326 | 7 491 | 4 586 | 4 586 | 4 422 | 3 279 |
| Ställda säkerheter | 4 039 | 6 483 | 5 649 | 3 728 | 3 380 | 3 426 | 300 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 900 granskade bolag ligger Mo Agro AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 4,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -16,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 7,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Söderhamn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget kommer att bedriva mjölkproduktion.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Hedman (f. 1990) Ordförande, Styrelseledamot
- Louise Hedman (f. 1992) Styrelseledamot
- Mikael Ed (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Magnus Rosén (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-05-15 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Helgesta 2115, 716 91, Fjugesta Besök: Helgesta 2115, Fjugesta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |