Aktiebolag Skellefteå
MN Racing AB
42 sökningar
Omsättning 2025
16,2 mkr
+25,8 %Rörelsemarginal
14,2 %
+2,0 p.e.Soliditet
55,9 %
+21,3 p.e.Anställda
3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 234 | 12 908 | 11 114 | 7 301 | 6 122 |
| Rörelseresultat | 2 310 | 1 581 | 1 870 | 407 | 1 249 |
| Årets resultat | 1 077 | 928 | 1 062 | 173 | 624 |
| Eget kapital | 3 110 | 2 333 | 1 605 | 543 | 670 |
| Balansomslutning | 8 236 | 9 939 | 4 033 | 3 174 | 2 767 |
| Anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 234 | 12 908 | 11 114 | 7 301 | 6 122 |
| Personalkostnader | 1 587 | 1 576 | 1 159 | 1 078 | 490 |
| Av- och nedskrivningar | 324 | 303 | 266 | 235 | 161 |
| Övriga externa kostnader | 2 845 | 2 027 | 1 230 | 968 | 584 |
| Övriga rörelseposter, netto | −9 168 | −7 421 | −6 589 | −4 613 | −3 638 |
| Rörelseresultat | 2 310 | 1 581 | 1 870 | 407 | 1 249 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 453 | 96 | 51 | 34 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 859 | 1 486 | 1 832 | 373 | 1 230 |
| Bokslutsdispositioner | −487 | −310 | −497 | −149 | −435 |
| Skatt | 295 | 248 | 273 | 50 | 172 |
| Årets resultat | 1 077 | 928 | 1 062 | 173 | 624 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 576 | 691 | 993 | 949 | 938 |
| Varulager | 5 216 | 7 549 | 2 502 | 1 728 | 1 100 |
| Kortfristiga fordringar | 1 023 | 459 | 174 | 497 | 332 |
| Kassa och bank | 1 421 | 1 240 | 364 | 0 | 397 |
| Omsättningstillgångar | 7 660 | 9 248 | 3 039 | 2 225 | 1 829 |
| Summa tillgångar | 8 236 | 9 939 | 4 033 | 3 174 | 2 767 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 983 | 1 355 | 493 | 320 | −4 |
| Eget kapital | 3 110 | 2 333 | 1 605 | 543 | 670 |
| Justerat eget kapital | 4 602 | 3 438 | 2 463 | 1 007 | 1 015 |
| Obeskattade reserver | 1 879 | 1 392 | 1 081 | 584 | 435 |
| Långfristiga skulder | 235 | 169 | 258 | 404 | 427 |
| Kortfristiga skulder | 3 012 | 6 045 | 1 089 | 1 643 | 1 235 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 236 | 9 939 | 4 033 | 3 174 | 2 767 |
| Ställda säkerheter | 822 | 937 | 761 | 882 | 894 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte MN Racing AB 16,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,2 procent, och soliditeten var hög — 55,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 26 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Skellefteå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva utveckling, distribution, produktion, försäljning och service av fjädring och eftermarknadsprodukter till fyrhjuling (ATV), bil, MC, mountainbike (MTB) och snöskoter, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Nordström (f. 1966) Styrelseledamot
- Elenor Nygren (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Kenneth Holmberg (f. 1962) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-02-28 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 46720) |
| Adress | Östra Falmark 120, 931 92, Skellefteå Besök: Östra Falmark 120, Skellefteå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |