Aktiebolag Stockholm
MMSZ Medicin AB
91 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
78,3 %
+4,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 114 | 375 | 748 | 1 064 | 1 009 | 1 301 | 1 307 |
| Rörelseresultat | −17 | −9 | 64 | −199 | 408 | 310 | 354 | 52 |
| Årets resultat | 0 | 11 | 30 | −39 | 238 | 119 | 207 | 112 |
| Eget kapital | 730 | 730 | 719 | 689 | 728 | 1 090 | 971 | 1 164 |
| Balansomslutning | 932 | 984 | 1 051 | 1 081 | 1 544 | 1 338 | 1 564 | 1 210 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 114 | 375 | 748 | 1 064 | 1 009 | 1 301 | 1 307 |
| Personalkostnader | 0 | 36 | 25 | 395 | 116 | 96 | 84 | 167 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 31 | 31 | 31 | 25 | 10 | 132 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 52 | 255 | 521 | 510 | 377 | 338 | 247 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −35 | — | — | — | −201 | −515 | −709 |
| Rörelseresultat | −17 | −9 | 64 | −199 | 408 | 310 | 354 | 52 |
| Ränteintäkter | 0 | 19 | 1 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −17 | 11 | 66 | −199 | 408 | 205 | 354 | 52 |
| Bokslutsdispositioner | 17 | 0 | −22 | 160 | −103 | −52 | −89 | 92 |
| Skatt | 0 | 0 | 14 | 0 | 66 | 34 | 58 | 32 |
| Årets resultat | 0 | 11 | 30 | −39 | 238 | 119 | 207 | 112 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 355 | 355 | 362 | 392 | 423 | 454 | 355 | 365 |
| Kortfristiga fordringar | 577 | 629 | 689 | 657 | 884 | 821 | 739 | 823 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 32 | 237 | 62 | 469 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 577 | 629 | 689 | 688 | 1 121 | 884 | 1 209 | 845 |
| Summa tillgångar | 932 | 984 | 1 051 | 1 081 | 1 544 | 1 338 | 1 564 | 1 210 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 630 | 619 | 589 | 628 | 390 | 871 | 664 | 952 |
| Eget kapital | 730 | 730 | 719 | 689 | 728 | 1 090 | 971 | 1 164 |
| Justerat eget kapital | 801 | 814 | 803 | 756 | 922 | 1 202 | 1 042 | 1 164 |
| Obeskattade reserver | 89 | 106 | 106 | 84 | 244 | 141 | 89 | 0 |
| Långfristiga skulder | 54 | 46 | 150 | 282 | 413 | 0 | 400 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 59 | 102 | 76 | 26 | 159 | 107 | 104 | 46 |
| Summa eget kapital och skulder | 932 | 984 | 1 051 | 1 081 | 1 544 | 1 338 | 1 564 | 1 210 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva allmänsjukvård, allmänmedicinsk konsultverk- samhet, forskning och utveckling av nya läkemedels- och behand- lingsmetoder, handel med sjukvårdsartiklar, bolaget ska vidare bedriva utveckling, marknadsföring och handel av förnyelsebara energikällor såsom solenergi och biogas och sälja relaterade va- ror såsom kläder, presentartiklar, bilar samt idka därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maria Magdolna Szabo (f. 1948) Styrelseledamot
- Viktoria Daniela Ilona Szabo (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-04-29 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221) |
| Adress | Krukmakargatan 56, 2 tr, 117 41, Stockholm Besök: Krukmakargatan 56 2 TR, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |