Aktiebolag Stockholm
MM Entertainment Service AB
153 sökningar
Omsättning 2025
236 tkr
−84,4 %Rörelsemarginal
-3,8 %
−8,9 p.e.Soliditet
98,9 %
−0,3 p.e.Anställda
1
−87,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 236 | 1 510 | 4 787 | 1 711 | 220 | 1 545 | 6 517 | 6 554 |
| Rörelseresultat | −9 | 77 | 193 | 211 | −270 | 19 | 640 | 240 |
| Årets resultat | −50 | 475 | 861 | 1 072 | 0 | 117 | 2 493 | 1 231 |
| Eget kapital | 993 | 1 644 | 2 069 | 1 909 | 837 | 837 | 3 520 | 2 027 |
| Balansomslutning | 1 004 | 1 657 | 2 122 | 2 531 | 1 341 | 1 341 | 4 499 | 3 062 |
| Anställda | 1 | 8 | 13 | 9 | 1 | 11 | 11 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 236 | 1 510 | 4 787 | 1 711 | 220 | 1 545 | 6 517 | 6 554 |
| Personalkostnader | 137 | 1 317 | 4 504 | 1 651 | 483 | 1 460 | 5 755 | 6 202 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 59 | 66 | 84 | 62 | 101 | 66 | 122 | 108 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 31 | 213 | 94 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −9 | 77 | 193 | 211 | −270 | 19 | 640 | 240 |
| Ränteintäkter | 45 | 17 | 15 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 579 | 0 | 0 | 0 | 2 | 11 | 77 | 35 |
| Resultat efter finansiella poster | −43 | 494 | 908 | 1 118 | −224 | 8 | 2 563 | 1 204 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 143 | 65 | 93 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 224 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 7 | 19 | 47 | 46 | 0 | 34 | 136 | 66 |
| Årets resultat | −50 | 475 | 861 | 1 072 | 0 | 117 | 2 493 | 1 231 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 407 | 1 099 | 1 149 | 938 | 1 015 | 1 218 | 1 218 | 1 218 |
| Kortfristiga fordringar | 507 | 403 | 536 | 711 | 26 | 64 | 1 795 | 742 |
| Kassa och bank | 90 | 155 | 437 | 882 | 299 | 59 | 1 487 | 1 103 |
| Omsättningstillgångar | 597 | 558 | 973 | 1 593 | 325 | 123 | 3 281 | 1 845 |
| Summa tillgångar | 1 004 | 1 657 | 2 122 | 2 531 | 1 341 | 1 341 | 4 499 | 3 062 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 993 | 1 119 | 1 158 | 787 | 787 | 670 | 977 | 746 |
| Eget kapital | 993 | 1 644 | 2 069 | 1 909 | 837 | 837 | 3 520 | 2 027 |
| Justerat eget kapital | 993 | 1 644 | 2 069 | 1 909 | 837 | 837 | 3 634 | 2 192 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 143 | 208 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 13 | 53 | 622 | 504 | 504 | 836 | 827 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 004 | 1 657 | 2 122 | 2 531 | 1 341 | 1 341 | 4 499 | 3 062 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 955 granskade bolag ligger MM Entertainment Service AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 236 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -3,8 procent, och soliditeten var hög — 98,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 84 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet i underhållsbranschen genom eventverksamhet, management för artister och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Malou Lindblad (f. 1953) Verkställande direktör
Styrelse
- Malou Lindblad (f. 1953) Styrelseledamot
- John Ingemarsson (f. 1954) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- John Ingemarsson (f. 1954) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-09-23 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390) |
| Adress | Pontonjärgatan 28, 112 37, Stockholm Besök: Pontonjärgatan 28, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |