Aktiebolag Flen
MKAE AB
13 sökningar
217 tkr
−17,8 %13,4 %
+31,5 p.e.51,2 %
−15,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 217 | 264 | 485 | 112 |
| Rörelseresultat | 29 | −48 | 103 | 253 |
| Årets resultat | 34 | −40 | 501 | 372 |
| Eget kapital | 306 | 473 | 708 | 397 |
| Balansomslutning | 598 | 712 | 1 045 | 680 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 217 | 264 | 485 | 112 |
| Personalkostnader | 95 | 209 | 258 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 93 | 103 | 124 | 10 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 151 |
| Rörelseresultat | 29 | −48 | 103 | 253 |
| Ränteintäkter | 5 | 10 | 0 | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 34 | −40 | 522 | 424 |
| Skatt | 0 | 0 | 22 | 52 |
| Årets resultat | 34 | −40 | 501 | 372 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 230 |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 89 | 19 | 40 |
| Kassa och bank | 530 | 623 | 1 026 | 410 |
| Omsättningstillgångar | 598 | 712 | 1 045 | 449 |
| Summa tillgångar | 598 | 712 | 1 045 | 680 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 248 | 488 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 306 | 473 | 708 | 397 |
| Justerat eget kapital | 306 | 473 | 708 | 397 |
| Kortfristiga skulder | 292 | 239 | 337 | 283 |
| Summa eget kapital och skulder | 598 | 712 | 1 045 | 680 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 149 granskade bolag ligger MKAE AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 217 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 13,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 51,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Flen.
Bolaget ska sjuk- och hälsovård, värdepappersförvaltning, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mats Eriksson (f. 1955) Styrelseledamot
- Jonathan Eriksson (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-08-11 |
|---|---|
| Bransch | Fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950) |
| Adress | Orrögatan 8 F, 642 32, Flen Besök: Orrögatan 8 F, Flen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |