Aktiebolag Mora
MK Spolteknik AB
62 sökningar
Omsättning 2025
3,4 mkr
+56,3 %Rörelsemarginal
11,6 %
+4,3 p.e.Soliditet
46,5 %
−2,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 439 | 2 200 | 2 109 | 2 114 | 1 964 |
| Rörelseresultat | 400 | 162 | 220 | 201 | 423 |
| Årets resultat | 266 | 71 | 133 | 121 | 298 |
| Eget kapital | 1 305 | 1 038 | 968 | 835 | 714 |
| Balansomslutning | 2 807 | 2 121 | 1 635 | 1 743 | 1 986 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 439 | 2 200 | 2 109 | 2 114 | 1 964 |
| Personalkostnader | 617 | 767 | 527 | 537 | 566 |
| Av- och nedskrivningar | 391 | 335 | 211 | 208 | 201 |
| Övriga externa kostnader | 1 058 | 1 094 | 1 135 | 1 169 | 751 |
| Övriga rörelseposter, netto | −973 | 158 | −16 | — | −23 |
| Rörelseresultat | 400 | 162 | 220 | 201 | 423 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 46 | 60 | 41 | 39 | 43 |
| Resultat efter finansiella poster | 354 | 103 | 179 | 161 | 380 |
| Skatt | 88 | 32 | 46 | 40 | 82 |
| Årets resultat | 266 | 71 | 133 | 121 | 298 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 312 | 1 643 | 964 | 1 176 | 1 327 |
| Kortfristiga fordringar | 651 | 224 | 375 | 315 | 245 |
| Kassa och bank | 844 | 254 | 296 | 252 | 414 |
| Omsättningstillgångar | 1 495 | 478 | 670 | 567 | 659 |
| Summa tillgångar | 2 807 | 2 121 | 1 635 | 1 743 | 1 986 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 989 | 917 | 785 | 664 | 366 |
| Eget kapital | 1 305 | 1 038 | 968 | 835 | 714 |
| Justerat eget kapital | 1 305 | 1 038 | 968 | 835 | 714 |
| Långfristiga skulder | 644 | 686 | 167 | 452 | 753 |
| Kortfristiga skulder | 858 | 397 | 500 | 456 | 519 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 807 | 2 121 | 1 635 | 1 743 | 1 986 |
| Ställda säkerheter | 804 | 1 716 | 1 126 | 1 323 | 1 520 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte MK Spolteknik AB 3,4 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,6 procent, och soliditeten var god — 46,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 56 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Mora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Spol-buss som utför alla former av stopp och filmning av avlopp.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Kråik (f. 1976) Styrelseledamot
- Linda Fins (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-07-27 |
|---|---|
| Bransch | Avloppsrening (SNI 37000) |
| Adress | Grundkitt v 9, 792 33, Mora Besök: Grundkittvägen 9, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |