Aktiebolag Södertälje
MK Neuman Mur&Bygg AB
51 sökningar
4 mkr
+1,1 %-3,4 %
+0,8 p.e.-115,8 %
−84,1 p.e.2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 994 | 3 950 | 5 221 | 5 570 | 3 489 |
| Rörelseresultat | −137 | −169 | 230 | −183 | 137 |
| Årets resultat | −184 | −228 | 158 | −196 | 106 |
| Eget kapital | −293 | −109 | 119 | −39 | 156 |
| Balansomslutning | 253 | 344 | 934 | 429 | 619 |
| Anställda | 2 | 3 | 4 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 994 | 3 950 | 5 221 | 5 570 | 3 489 |
| Personalkostnader | 1 237 | 1 304 | 1 772 | 1 400 | 492 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 13 | 14 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 773 | 693 | 895 | 726 | 350 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 115 | −2 116 | −2 311 | −3 613 | −2 501 |
| Rörelseresultat | −137 | −169 | 230 | −183 | 137 |
| Räntekostnader | 47 | 60 | 71 | 12 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −184 | −228 | 158 | −196 | 136 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 |
| Årets resultat | −184 | −228 | 158 | −196 | 106 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 56 | 62 | 216 | 264 | 227 |
| Kortfristiga fordringar | 192 | 241 | 686 | 165 | 208 |
| Kassa och bank | 5 | 41 | 32 | 0 | 184 |
| Omsättningstillgångar | 198 | 282 | 718 | 165 | 392 |
| Summa tillgångar | 253 | 344 | 934 | 429 | 619 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −159 | 69 | −89 | 107 | 0 |
| Eget kapital | −293 | −109 | 119 | −39 | 156 |
| Justerat eget kapital | −293 | −109 | 119 | −39 | 156 |
| Långfristiga skulder | 10 | 10 | 136 | 93 | 112 |
| Kortfristiga skulder | 536 | 443 | 679 | 375 | 351 |
| Summa eget kapital och skulder | 253 | 344 | 934 | 429 | 619 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 157 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MK Neuman Mur&Bygg AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -3,4 procent, och soliditeten var låg — -115,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Södertälje.
Murnings och putsarbeten, traditionella och moderna och därmed förenlig verksamhet. Byggnationer och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mattias Neuman (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Jennica Neuman (f. 1977) Styrelseledamot
- Kevin Neuman Holmström (f. 1998) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-05 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Ängen 66, 153 96, Mölnbo Besök: Ängen 66, Mölnbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |