Aktiebolag Göteborg
MK Design & Consulting AB
10 sökningar
1,2 mkr
+11,0 %28,6 %
+15,7 p.e.82,1 %
+13,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 240 | 1 117 | 1 187 | 354 |
| Rörelseresultat | 355 | 144 | 235 | 13 |
| Årets resultat | 274 | 114 | 187 | 11 |
| Eget kapital | 490 | 316 | 302 | 115 |
| Balansomslutning | 597 | 463 | 452 | 204 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 240 | 1 117 | 1 187 | 354 |
| Personalkostnader | 787 | 822 | 836 | 330 |
| Övriga externa kostnader | 98 | 152 | 116 | 10 |
| Rörelseresultat | 355 | 144 | 235 | 13 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 354 | 144 | 236 | 13 |
| Skatt | 80 | 30 | 49 | 3 |
| Årets resultat | 274 | 114 | 187 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 40 | 169 | 285 | 18 |
| Kassa och bank | 557 | 294 | 167 | 186 |
| Omsättningstillgångar | 597 | 463 | 452 | 204 |
| Summa tillgångar | 597 | 463 | 452 | 204 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 191 | 177 | 90 | 79 |
| Eget kapital | 490 | 316 | 302 | 115 |
| Justerat eget kapital | 490 | 316 | 302 | 115 |
| Kortfristiga skulder | 107 | 147 | 150 | 89 |
| Summa eget kapital och skulder | 597 | 463 | 452 | 204 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 19 615 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MK Design & Consulting AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 28,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 82,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Göteborg.
Dataprogrammering (utveckling av programvaror, hemsidor och programmering).
Styrelse & ledning
- Maria Kato (f. 1978) Styrelseledamot
- Veronica Fischer (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-17 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Rydsbacken 11, 507 31, Brämhult Besök: Rydsbacken 11, Brämhult |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |