Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar MK Collection AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MK Collection AB minskade omsättningen med 8 procent senaste året. Medianen bland branschens 39 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 4,5 procent, mot branschmedianens 5,4 procent.
Soliditeten ligger på 58,4 procent — branschens median är 52,7 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 4.
Branschen: Provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 25 | 35 | 29 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 15 | 34 | 56 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,7 % | 30 | 39 | 23 % |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 23 | 39 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 27 | 39 | 31 % |
| Soliditet | 58,4 % | 16 | 39 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 041 tkr | 35 | 39 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 47 tkr | 28 | 39 | 28 % |
| Nettoomsättning | 3 123 tkr | 39 | 39 | 0 % |
| Rörelseresultat | 140 tkr | 29 | 39 | 26 % |
| Antal anställda | 3 | 26 | 39 | 33 % |
Uppsala län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 713 | 2 239 | 23 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 818 | 2 208 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,7 % | 1 887 | 2 440 | 23 % |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 1 336 | 2 436 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 1 692 | 2 440 | 31 % |
| Soliditet | 58,4 % | 827 | 2 435 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 041 tkr | 2 076 | 2 440 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | 47 tkr | 1 591 | 2 440 | 35 % |
| Nettoomsättning | 3 123 tkr | 2 426 | 2 440 | 1 % |
| Rörelseresultat | 140 tkr | 1 793 | 2 440 | 27 % |
| Antal anställda | 3 | 2 114 | 2 440 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 59 455 | 78 296 | 24 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 28 835 | 77 179 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,7 % | 67 798 | 87 570 | 23 % |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 46 993 | 87 488 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 60 614 | 87 590 | 31 % |
| Soliditet | 58,4 % | 27 864 | 87 388 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 041 tkr | 75 758 | 87 591 | 14 % |
| Rörelseresultat per anställd | 47 tkr | 56 853 | 87 591 | 35 % |
| Nettoomsättning | 3 123 tkr | 87 274 | 87 591 | 0 % |
| Rörelseresultat | 140 tkr | 64 362 | 87 591 | 27 % |
| Antal anställda | 3 | 76 673 | 87 591 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .