Aktiebolag Ystad
MJ Ystad AB
79 sökningar
Omsättning 2024
142 tkr
+18,3 %Rörelsemarginal
32,4 %
+6,6 p.e.Soliditet
4,2 %
+1,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 142 | 120 | 38 | 0 |
| Rörelseresultat | 46 | 31 | −50 | −10 |
| Årets resultat | 43 | 31 | −50 | −10 |
| Eget kapital | 103 | 61 | 29 | 40 |
| Balansomslutning | 2 458 | 2 442 | 2 386 | 2 524 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 142 | 120 | 38 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 59 | 59 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 30 | 29 | 10 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 46 | 31 | −50 | −10 |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | 31 | −50 | −10 |
| Skatt | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 43 | 31 | −50 | −10 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 401 | 2 249 | 2 308 | 2 367 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 24 | 193 | 78 | 157 |
| Omsättningstillgångar | 57 | 193 | 78 | 157 |
| Summa tillgångar | 2 458 | 2 442 | 2 386 | 2 524 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 | −20 | −11 | 0 |
| Eget kapital | 103 | 61 | 29 | 40 |
| Justerat eget kapital | 103 | 61 | 29 | 40 |
| Långfristiga skulder | 2 337 | 2 337 | 2 337 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 44 | 20 | 2 484 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 458 | 2 442 | 2 386 | 2 524 |
| Ansvarsförbindelser | 40 | 40 | 40 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MJ Ystad AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 142 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 32,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 4,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 18 procent. Sätet finns i Ystad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har som föremål för sin verksamhet att bedriva uthyrning av egna eller arrenderade industrilokaler, samt andra lokaler.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Murath (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Patrick Jönsson (f. 1974) Styrelseledamot
- Lotta Axén (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Helena Murath (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Sven Olof Larsson (f. 1967) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-03-25 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Norra Koboltgatan 29, 271 39, Ystad Besök: Norra Koboltgatan 29, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |