Konkurs inledd (2026-06-11)
Aktiebolag Österåker
MJ Air Management AB
81 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
10,2 %
+2,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 937 | 1 036 | 4 054 | 2 473 | 3 364 | 3 480 | 2 639 |
| Rörelseresultat | −1 188 | −102 | −1 462 | −1 771 | 613 | −1 627 | −2 868 | −856 |
| Årets resultat | −1 309 | −88 | −7 221 | 341 | −997 | −3 732 | −8 569 | −2 452 |
| Eget kapital | 214 | 224 | 311 | 919 | 578 | 862 | 100 | 3 169 |
| Balansomslutning | 2 107 | 2 984 | 4 320 | 38 720 | 39 198 | 40 602 | 42 900 | 44 692 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 937 | 1 036 | 4 054 | 2 473 | 3 364 | 3 480 | 2 639 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 |
| Av- och nedskrivningar | 591 | 61 | 56 | 1 429 | 1 429 | 1 429 | 1 387 | 1 387 |
| Övriga externa kostnader | 597 | 977 | 2 688 | 3 152 | 2 010 | 2 970 | 669 | 1 277 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 246 | −1 244 | 1 579 | −592 | −4 292 | −804 |
| Rörelseresultat | −1 188 | −102 | −1 462 | −1 771 | 613 | −1 627 | −2 868 | −856 |
| Räntekostnader | 213 | 40 | 415 | 539 | 724 | 2 215 | 1 764 | 1 414 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 401 | −92 | −2 275 | −3 382 | −1 106 | −3 841 | −4 631 | −2 055 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −6 613 | 4 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | −92 | −4 | −1 666 | 277 | −109 | −109 | 3 938 | 397 |
| Årets resultat | −1 309 | −88 | −7 221 | 341 | −997 | −3 732 | −8 569 | −2 452 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 814 | 2 020 | 1 295 | 36 930 | 38 359 | 39 794 | 41 223 | 43 270 |
| Kortfristiga fordringar | 1 291 | 961 | 3 023 | 1 757 | 816 | 787 | 1 652 | 1 105 |
| Kassa och bank | 2 | 3 | 2 | 33 | 24 | 21 | 26 | 317 |
| Omsättningstillgångar | 1 293 | 964 | 3 025 | 1 790 | 839 | 808 | 1 677 | 1 423 |
| Summa tillgångar | 2 107 | 2 984 | 4 320 | 38 720 | 39 198 | 40 602 | 42 900 | 44 692 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 173 | −93 | 499 | −10 288 | −10 296 | −11 366 | −8 698 | −6 648 |
| Eget kapital | 214 | 224 | 311 | 919 | 578 | 862 | 100 | 3 169 |
| Justerat eget kapital | 214 | 224 | 311 | 919 | 578 | 862 | 100 | 3 169 |
| Avsättningar | 0 | 92 | 96 | 1 763 | 1 486 | 1 708 | 1 911 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 550 | 10 193 | 12 872 | 13 950 | 22 080 |
| Kortfristiga skulder | 1 893 | 2 668 | 3 913 | 35 488 | 26 941 | 25 160 | 26 939 | 19 443 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 107 | 2 984 | 4 320 | 38 720 | 39 198 | 40 602 | 42 900 | 44 692 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 35 578 | 36 951 | 38 324 | 40 149 | 40 098 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 000 | 10 000 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Österåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom flyg- och fastighetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan-Åke Glommen (f. 1960) Styrelseledamot
- Fredrik Lindberg (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Robert Hasslund (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-10-04 |
|---|---|
| Bransch | Yrkesförarutbildning m.m. (SNI 85324) |
| Adress | Box 5133, 102 43, Stockholm Besök: Box 5133, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |