Aktiebolag Lund
MIV Development AB
76 sökningar
Omsättning 2025
10 tkr
−70,6 %Rörelsemarginal
-2840,0 %
Soliditet
93,8 %
+2,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 | 34 | 13 | 13 | 16 | 20 | 10 | 11 |
| Rörelseresultat | −284 | −240 | −272 | −193 | −166 | −238 | −318 | −5 |
| Årets resultat | −282 | −236 | −271 | −190 | −160 | −239 | −318 | −5 |
| Eget kapital | 466 | 564 | 479 | 42 | 82 | 51 | 50 | 49 |
| Balansomslutning | 497 | 615 | 533 | 565 | 175 | 178 | 165 | 90 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 | 34 | 13 | 13 | 16 | 20 | 10 | 11 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 165 | 171 | 254 | 120 | 155 | 192 | 106 | 7 |
| Övriga rörelseposter, netto | −129 | −103 | −31 | −86 | −27 | −66 | −220 | — |
| Rörelseresultat | −284 | −240 | −272 | −193 | −166 | −238 | −318 | −5 |
| Ränteintäkter | 2 | 4 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −282 | −236 | −271 | −190 | −160 | −239 | −318 | −5 |
| Årets resultat | −282 | −236 | −271 | −190 | −160 | −239 | −318 | −5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Varulager | 307 | 327 | 309 | 260 | 60 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 25 | 25 | 18 | 33 | 41 | 50 | 30 |
| Kassa och bank | 160 | 263 | 199 | 287 | 82 | 137 | 115 | 58 |
| Omsättningstillgångar | 497 | 615 | 533 | 565 | 175 | 178 | 165 | 87 |
| Summa tillgångar | 497 | 615 | 533 | 565 | 175 | 178 | 165 | 90 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 514 | 429 | −9 | 32 | 2 | 0 | −2 | −21 |
| Eget kapital | 466 | 564 | 479 | 42 | 82 | 51 | 50 | 49 |
| Justerat eget kapital | 466 | 564 | 479 | 42 | 82 | 51 | 50 | 49 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 51 | 54 | 523 | 93 | 127 | 115 | 41 |
| Summa eget kapital och skulder | 497 | 615 | 533 | 565 | 175 | 178 | 165 | 90 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 775 | 560 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 259 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MIV Development AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 10 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -2840,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 93,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 71 procent. Sätet finns i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Frilans och konsultverksamhet inom visuell kommunikation och design. Förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Malin Henningsson (f. 1992) Styrelseledamot
- Anne Charlotte Henningsson (f. 1953) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Stig Henningsson (f. 1944) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-09-10 |
|---|---|
| Bransch | Fotoverksamhet (SNI 74200) |
| Adress | Spolegatan 16 A, 222 20, Lund Besök: Spolegatan 16 A, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |