Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Mion AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Mion AB ökade omsättningen med 5 procent senaste året. Medianen bland branschens 62 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 5,1 procent, mot branschmedianens 3,9 procent.
Soliditeten ligger på 33,3 procent — branschens median är 34,1 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 43 | 51 | 16 % | |
| Värdeförändring | −32,0 % | 42 | 49 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,7 % | 29 | 62 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 26 | 62 | 58 % |
| Avkastning på eget kapital | 60,5 % | 7 | 62 | 89 % |
| Soliditet | 33,3 % | 35 | 62 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 211 tkr | 39 | 62 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 164 tkr | 32 | 62 | 48 % |
| Nettoomsättning | 12 843 tkr | 47 | 62 | 24 % |
| Rörelseresultat | 655 tkr | 37 | 62 | 40 % |
| Antal anställda | 4 | 44 | 62 | 29 % |
Östergötlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 601 | 3 024 | 14 % | |
| Värdeförändring | −32,0 % | 2 670 | 2 987 | 11 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,7 % | 1 503 | 3 347 | 55 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 1 725 | 3 343 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 60,5 % | 240 | 3 348 | 93 % |
| Soliditet | 33,3 % | 2 302 | 3 344 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 211 tkr | 756 | 3 348 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | 164 tkr | 1 292 | 3 348 | 61 % |
| Nettoomsättning | 12 843 tkr | 1 926 | 3 348 | 42 % |
| Rörelseresultat | 655 tkr | 1 854 | 3 348 | 45 % |
| Antal anställda | 4 | 2 557 | 3 348 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 67 660 | 78 296 | 14 % | |
| Värdeförändring | −32,0 % | 67 813 | 77 179 | 12 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,7 % | 39 524 | 87 570 | 55 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 44 045 | 87 488 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 60,5 % | 7 841 | 87 590 | 91 % |
| Soliditet | 33,3 % | 59 676 | 87 388 | 32 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 211 tkr | 21 241 | 87 591 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | 164 tkr | 33 871 | 87 591 | 61 % |
| Nettoomsättning | 12 843 tkr | 50 660 | 87 591 | 42 % |
| Rörelseresultat | 655 tkr | 48 003 | 87 591 | 45 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .