Aktiebolag Gällivare 576 sökningar
Mining Construction i Gällivare AB
Mark- och grundarbeten
6,9 mkr
−42,3 %-17,2 %
−50,2 p.e.62,9 %
+8,8 p.e.8
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 945 | 12 045 | 12 688 | 14 932 | 13 017 | 15 458 | 15 660 | 13 674 |
| Rörelseresultat | −1 196 | 3 976 | 161 | 1 890 | 1 349 | 2 840 | 1 562 | −1 726 |
| Årets resultat | 210 | 2 352 | 830 | 1 115 | 831 | 1 672 | 783 | 34 |
| Eget kapital | 5 421 | 7 211 | 5 859 | 5 030 | 4 315 | 3 644 | 2 142 | 1 359 |
| Balansomslutning | 8 616 | 13 316 | 11 999 | 14 703 | 12 254 | 10 762 | 8 733 | 10 118 |
| Anställda | 8 | 10 | 16 | 17 | 15 | 17 | 22 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 945 | 12 045 | 12 688 | 14 932 | 13 017 | 15 458 | 15 660 | 13 674 |
| Personalkostnader | 6 194 | 6 763 | 8 097 | 7 435 | 7 061 | 7 979 | 9 086 | 10 229 |
| Av- och nedskrivningar | 97 | 45 | 153 | 156 | 212 | 284 | 282 | 272 |
| Övriga externa kostnader | 979 | 2 907 | 3 195 | 3 293 | 3 048 | 3 220 | 3 356 | 3 122 |
| Övriga rörelseposter, netto | −871 | 1 646 | −1 082 | −2 158 | −1 347 | −1 135 | −1 374 | −1 777 |
| Rörelseresultat | −1 196 | 3 976 | 161 | 1 890 | 1 349 | 2 840 | 1 562 | −1 726 |
| Ränteintäkter | 0 | 10 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 93 | 122 | 109 | 79 | 66 | 64 | 65 | 68 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 289 | 3 864 | 54 | 1 811 | 1 283 | 2 776 | 1 496 | −1 791 |
| Bokslutsdispositioner | 1 568 | −887 | 1 037 | −391 | −219 | −640 | −467 | 1 850 |
| Skatt | 70 | 624 | 262 | 305 | 233 | 464 | 246 | 26 |
| Årets resultat | 210 | 2 352 | 830 | 1 115 | 831 | 1 672 | 783 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 | 126 | 3 016 | 3 173 | 3 246 | 3 467 | 3 651 | 3 934 |
| Kortfristiga fordringar | 2 120 | 5 438 | 7 261 | 11 180 | 7 345 | 4 923 | 4 139 | 3 719 |
| Kassa och bank | 6 466 | 7 752 | 1 722 | 350 | 1 663 | 2 372 | 943 | 2 466 |
| Omsättningstillgångar | 8 586 | 13 190 | 8 983 | 11 530 | 9 008 | 7 295 | 5 082 | 6 185 |
| Summa tillgångar | 8 616 | 13 316 | 11 999 | 14 703 | 12 254 | 10 762 | 8 733 | 10 118 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 111 | 4 759 | 4 929 | 3 815 | 3 384 | 1 872 | 1 259 | 1 225 |
| Eget kapital | 5 421 | 7 211 | 5 859 | 5 030 | 4 315 | 3 644 | 2 142 | 1 359 |
| Justerat eget kapital | 5 421 | 8 456 | 6 400 | 6 394 | 5 369 | 4 523 | 2 513 | 1 359 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 568 | 681 | 1 718 | 1 327 | 1 107 | 467 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 549 | 1 642 | 1 734 | 1 827 | 1 919 | 2 012 | 2 104 | 2 197 |
| Kortfristiga skulder | 1 646 | 2 895 | 3 725 | 6 128 | 4 693 | 3 999 | 4 020 | 6 562 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 616 | 13 316 | 11 999 | 14 703 | 12 254 | 10 762 | 8 733 | 10 118 |
| Ställda säkerheter | 3 075 | 3 075 | 3 075 | 3 075 | 3 075 | 3 075 | 3 075 | 3 075 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mining Construction i Gällivare AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 6,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -17,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 62,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 42 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Gällivare.
Bolaget ska bedriva mek- och byggnationsarbeten, personal- uthyrning, konsultverksamhet inom mek- och byggnationsarbeten, bilreparationsarbeten, fastighetsförvaltning samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kjell Ingmar Johansson (f. 1962) Styrelseledamot
- Peter Stefansson (f. 1962) Styrelsesuppleant
- Maria Henriksson (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-05-18 |
|---|---|
| Adress | Box 293, 982 22, Gällivare Besök: Box 293, Gällivare |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-3215645 |