Aktiebolag Karlstad 58 sökningar
Mill Mountain Engineering AB
Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
2,1 mkr
+22,6 %16,5 %
+9,3 p.e.77,7 %
+1,3 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 054 | 1 676 | 1 537 | 1 494 | 1 410 | 1 273 | 1 310 | 1 252 |
| Rörelseresultat | 339 | 121 | 233 | 82 | 275 | 133 | 150 | 229 |
| Årets resultat | 285 | 247 | 181 | 28 | 210 | 102 | 116 | 187 |
| Eget kapital | 752 | 682 | 627 | 634 | 698 | 662 | 645 | 614 |
| Balansomslutning | 968 | 893 | 915 | 813 | 865 | 842 | 796 | 911 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 054 | 1 676 | 1 537 | 1 494 | 1 410 | 1 273 | 1 310 | 1 252 |
| Personalkostnader | 1 193 | 890 | 889 | 978 | 894 | 836 | 886 | 935 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 502 | 666 | 395 | 434 | 241 | 304 | 267 | 84 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −20 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 339 | 121 | 233 | 82 | 275 | 133 | 150 | 229 |
| Ränteintäkter | 19 | 154 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 358 | 274 | 232 | 43 | 269 | 134 | 150 | 225 |
| Skatt | 72 | 28 | 51 | 15 | 59 | 32 | 34 | 38 |
| Årets resultat | 285 | 247 | 181 | 28 | 210 | 102 | 116 | 187 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 237 | 159 | 168 | 168 | 207 | 183 | 179 | 184 |
| Kortfristiga fordringar | 531 | 243 | 558 | 536 | 366 | 351 | 418 | 481 |
| Kassa och bank | 200 | 491 | 189 | 109 | 292 | 307 | 199 | 246 |
| Omsättningstillgångar | 731 | 734 | 748 | 645 | 658 | 659 | 617 | 727 |
| Summa tillgångar | 968 | 893 | 915 | 813 | 865 | 842 | 796 | 911 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 367 | 335 | 346 | 506 | 388 | 460 | 429 | 327 |
| Eget kapital | 752 | 682 | 627 | 634 | 698 | 662 | 645 | 614 |
| Justerat eget kapital | 752 | 682 | 627 | 634 | 698 | 662 | 645 | 614 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 211 | 287 | 179 | 160 | 180 | 151 | 297 |
| Summa eget kapital och skulder | 968 | 893 | 915 | 813 | 865 | 842 | 796 | 911 |
| Ställda säkerheter | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mill Mountain Engineering AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 16,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 77,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Karlstad.
Bolagets verksamhet skall vara konsultverksamhet avseende maskin- konstruktion inom tillverkande industri samt projektledning inom teknisk industri och därmed jämförlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marcus Lindholm (f. 1979) Verkställande direktör
- Marcus Lindholm (f. 1979) Styrelseledamot
- Morgan Lindholm (f. 1947) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-04-20 |
|---|---|
| Adress | Grava-Rud 400, 655 91, Karlstad Besök: Grava-Rud 400, Karlstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6912785 |