starkabolag.se

Aktiebolag Malmö

Milfords Way AB

89 sökningar

Omsättning 2025

4,7 mkr

−4,1 %
Rörelsemarginal

-13,8 %

−7,6 p.e.
Soliditet

30,8 %

−0,6 p.e.
Anställda

3

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning4 7104 9124 4174 9562 994
Rörelseresultat−650−303−359791391
Årets resultat−68214−54174210
Eget kapital199267143392402
Balansomslutning1 0911 3619051 6411 252
Anställda33311
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning4 7104 9124 4174 9562 994
Personalkostnader1 4511 2861 172813550
Av- och nedskrivningar203000
Övriga externa kostnader1 4961 2431 218726462
Övriga rörelseposter, netto−2 393−2 683−2 386−2 626−1 591
Rörelseresultat−650−303−359791391
Ränteintäkter020——
Räntekostnader01222
Resultat efter finansiella poster−649−302−360789390
Bokslutsdispositioner3010239−2610
Koncernbidrag55155595−300−125
Skatt049285455
Årets resultat−68214−54174210

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar177197100100100
Kortfristiga fordringar496593522698720
Kassa och bank418571283843432
Omsättningstillgångar9141 1658051 5411 151
Summa tillgångar1 0911 3619051 6411 252
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat2173147168142
Eget kapital199267143392402
Justerat eget kapital336428312752554
Obeskattade reserver173203213453192
Långfristiga skulder111100000
Kortfristiga skulder608791549796658
Summa eget kapital och skulder1 0911 3619051 6411 252

Verksamhet

Milfords Way AB omsatte 4,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 496 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -13,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 30,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Malmö.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva förvaltning och ägande av fastigheter, juridisk rådgivning, coachning och mentorskap enskilt och i grupp, aikidoinstruktion och därmed förenliga verksamheter.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Milfords Way AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Milfords Way AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Milfords Way AB (556839-9736)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Koncernmoder Milfords Way AB (556839-9736)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-01-29
Bransch Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag (SNI 68320)
Adress
Norra Grängesbergsgatan 20, 214 50, Malmö
Besök: Norra Grängesbergsgatan 20, Malmö
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad