Aktiebolag Stockholm
MIKSTE Stockholm AB
41 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
−8,4 %Rörelsemarginal
11,3 %
−28,2 p.e.Soliditet
71,6 %
−1,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 705 | 1 861 | 1 609 | 1 682 | 1 236 | 1 950 | 1 228 | 46 |
| Rörelseresultat | 192 | 734 | 252 | 187 | −272 | 627 | 34 | −433 |
| Årets resultat | 16 | 316 | 148 | 1 078 | −389 | 730 | 2 874 | 1 397 |
| Eget kapital | 7 487 | 7 671 | 7 505 | 7 737 | 6 908 | 7 697 | 6 967 | 4 193 |
| Balansomslutning | 10 454 | 10 570 | 10 404 | 10 805 | 7 097 | 8 031 | 7 173 | 4 227 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 | 2018-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 705 | 1 861 | 1 609 | 1 682 | 1 236 | 1 950 | 1 228 | 46 |
| Personalkostnader | 981 | 599 | 721 | 754 | 753 | 728 | 741 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 85 | 87 | 92 | 74 | 116 | 105 | 96 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 611 | 690 | 603 | 773 | 731 | 611 | 504 | 460 |
| Övriga rörelseposter, netto | 164 | 249 | 59 | 106 | 92 | 121 | 147 | −1 |
| Rörelseresultat | 192 | 734 | 252 | 187 | −272 | 627 | 34 | −433 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 61 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 154 | 195 | 156 | 87 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | 543 | 157 | 1 078 | −389 | 1 008 | 2 874 | 1 397 |
| Bokslutsdispositioner | −13 | −140 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −230 | 0 | 0 |
| Skatt | 8 | 87 | 9 | 0 | 0 | 47 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 16 | 316 | 148 | 1 078 | −389 | 730 | 2 874 | 1 397 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 | 2018-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 285 | 9 336 | 9 423 | 3 458 | 4 543 | 4 366 | 3 848 | 3 621 |
| Varulager | 341 | 343 | 347 | 352 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 302 | 458 | 423 | 1 122 | 428 | 465 | 311 | 228 |
| Kassa och bank | 526 | 433 | 211 | 5 549 | 1 772 | 3 200 | 3 014 | 378 |
| Omsättningstillgångar | 1 169 | 1 234 | 981 | 7 346 | 2 554 | 3 665 | 3 325 | 606 |
| Summa tillgångar | 10 454 | 10 570 | 10 404 | 10 805 | 7 097 | 8 031 | 7 173 | 4 227 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 7 421 | 7 305 | 7 307 | 6 609 | 7 247 | 6 917 | 4 043 | 2 746 |
| Eget kapital | 7 487 | 7 671 | 7 505 | 7 737 | 6 908 | 7 697 | 6 967 | 4 193 |
| Justerat eget kapital | 7 608 | 7 782 | 7 505 | 7 737 | 6 908 | 7 697 | 6 967 | 4 193 |
| Obeskattade reserver | 153 | 140 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 458 | 2 517 | 2 676 | 2 840 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 356 | 242 | 223 | 228 | 189 | 334 | 206 | 34 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 454 | 10 570 | 10 404 | 10 805 | 7 097 | 8 031 | 7 173 | 4 227 |
| Ställda säkerheter | 1 875 | 1 875 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 423 granskade bolag ligger MIKSTE Stockholm AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,3 procent, och soliditeten var hög — 71,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet. Samt äga, förvalta och hyra ut fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Stenqvist (f. 1960) Styrelseledamot
- Charlotte Nilke Stenqvist (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-06-17 |
|---|---|
| Bransch | Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. (SNI 63100) |
| Adress | Brygghusvägen 10, 776 98, Garpenberg Besök: Brygghusvägen 10, Garpenberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |