starkabolag.se

Aktiebolag Göteborg

Mikrofonbryggeriet AB

50 sökningar

Omsättning 2025

3,5 mkr

+53,1 %
Rörelsemarginal

7,5 %

+19,9 p.e.
Soliditet

37,4 %

+25,3 p.e.
Anställda

0

−100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 4522 2554 3554 9015 671
Rörelseresultat258−280270613709
Årets resultat66−38179321398
Eget kapital14579418638717
Balansomslutning3886541 0851 9171 381
Anställda01000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 4522 2554 3554 9015 671
Personalkostnader26115072
Av- och nedskrivningar426289151566
Övriga externa kostnader7364798192 0261 420
Övriga rörelseposter, netto−2 006−1 652−3 251−2 240−3 474
Rörelseresultat258−280270613709
Ränteintäkter011——
Räntekostnader53473374
Resultat efter finansiella poster205−327238606704
Bokslutsdispositioner03650−176−189
Skatt1397759109117
Årets resultat66−38179321398

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar3446035435121
Varulager304113323271129
Kortfristiga fordringar4173228271 358327
Kassa och bank−367−241−419−107501
Omsättningstillgångar3541937311 8831 261
Summa tillgångar3886541 0851 9171 381
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat2967189267269
Eget kapital14579418638717
Justerat eget kapital14579708928867
Obeskattade reserver00365365189
Kortfristiga skulder243575302914475
Summa eget kapital och skulder3886541 0851 9171 381

Verksamhet

Mikrofonbryggeriet AB omsatte 3,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 428 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 37,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 53 procent. Sätet finns i Göteborg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Dryckesframställning.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Mikrofonbryggeriet AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Mikrofonbryggeriet AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Mikrofonbryggeriet AB (559050-4485)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Mikrofonbryggeriet AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-02-08
Bransch Framställning av öl (SNI 11050)
Adress
Ekehöjdsgatan 50, 426 68, Västra Frölunda
Besök: Ekehöjdsgatan 50, Västra Frölunda
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad