Aktiebolag Härryda
Mide Bygg AB
37 sökningar
Omsättning 2025
22,5 mkr
+22,9 %Rörelsemarginal
-0,8 %
−3,9 p.e.Soliditet
40,2 %
−12,9 p.e.Anställda
7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 549 | 18 341 | 17 967 | 20 028 | 23 429 |
| Rörelseresultat | −183 | 564 | 507 | 33 | 2 104 |
| Årets resultat | −75 | 311 | 278 | 46 | 1 239 |
| Eget kapital | 1 610 | 1 870 | 2 059 | 1 780 | 2 172 |
| Balansomslutning | 6 105 | 5 299 | 4 822 | 3 779 | 6 344 |
| Anställda | 7 | 7 | 9 | 8 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 549 | 18 341 | 17 967 | 20 028 | 23 429 |
| Personalkostnader | 6 198 | 5 081 | 6 547 | 5 132 | 2 481 |
| Av- och nedskrivningar | 95 | 108 | 55 | 39 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 2 715 | 2 951 | 3 362 | 3 557 | 3 747 |
| Övriga rörelseposter, netto | −13 724 | −9 637 | −7 496 | −11 267 | −15 066 |
| Rörelseresultat | −183 | 564 | 507 | 33 | 2 104 |
| Ränteintäkter | 3 | 5 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 22 | 22 | 11 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −203 | 547 | 498 | 30 | 2 101 |
| Bokslutsdispositioner | 129 | −146 | −135 | 100 | −520 |
| Skatt | 1 | 90 | 85 | 84 | 342 |
| Årets resultat | −75 | 311 | 278 | 46 | 1 239 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 292 | 383 | 279 | 98 | 97 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 5 550 | 4 916 | 4 082 | 1 574 | 5 269 |
| Kassa och bank | 263 | 0 | 461 | 2 082 | 979 |
| Omsättningstillgångar | 5 813 | 4 916 | 4 543 | 3 682 | 6 247 |
| Summa tillgångar | 6 105 | 5 299 | 4 822 | 3 779 | 6 344 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 635 | 1 509 | 1 731 | 1 684 | 883 |
| Eget kapital | 1 610 | 1 870 | 2 059 | 1 780 | 2 172 |
| Justerat eget kapital | 2 452 | 2 815 | 2 888 | 2 502 | 2 973 |
| Obeskattade reserver | 1 061 | 1 190 | 1 044 | 909 | 1 009 |
| Långfristiga skulder | 0 | 32 | 65 | 0 | 22 |
| Kortfristiga skulder | 3 434 | 2 207 | 1 654 | 1 090 | 3 141 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 105 | 5 299 | 4 822 | 3 779 | 6 344 |
| Ställda säkerheter | 700 | 873 | 920 | 700 | 0 |
Verksamhet
Mide Bygg AB omsatte 22,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 10 243 bolag med bokslut. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,8 procent, och soliditeten var god — 40,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Härryda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Byggnadssnickeriarbete, golv och väggbeläggningsarbete, därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bogdan Chelmecki (f. 1977) Styrelseledamot
- Kazimierz Chelmecki (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Kristoffer Nilsson (f. 1973) Revisor
- Malgorzata Meg Tylicki (f. 1959) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-23 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Rödhakevägen 12, 438 93, Landvetter Besök: Rödhakevägen 12, Landvetter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |