starkabolag.se

Aktiebolag Oskarshamn

Mickes Bygg i Oskarshamn AB

97 sökningar

Omsättning 2025

919 tkr

−45,2 %
Rörelsemarginal

-11,6 %

−5,6 p.e.
Soliditet

87,0 %

+12,9 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning9191 6781 1281 2991 489
Rörelseresultat−107−1017487167
Årets resultat−2669483150
Eget kapital537564558463609
Balansomslutning6178439238711 064
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning9191 6781 1281 2991 489
Personalkostnader180563563563563
Övriga externa kostnader127141131168145
Övriga rörelseposter, netto−719−1 075−360−481−614
Rörelseresultat−107−1017487167
Ränteintäkter411——
Resultat efter finansiella poster−103−1007587167
Bokslutsdispositioner77112492126
Skatt06292543
Årets resultat−2669483150

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Kortfristiga fordringar137614550550138
Kassa och bank480229373321927
Omsättningstillgångar6178439238711 064
Summa tillgångar6178439238711 064
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat513508414330409
Eget kapital537564558463609
Justerat eget kapital537625708652815
Obeskattade reserver077189238260
Kortfristiga skulder80202176170195
Summa eget kapital och skulder6178439238711 064

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Mickes Bygg i Oskarshamn AB 919 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -11,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 87,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 45 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Oskarshamn.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Mickes Bygg i Oskarshamn AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Mickes Bygg i Oskarshamn AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Mickes Bygg i Oskarshamn AB (556822-8513)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-11-01
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Södra vägen 73, 572 51, Oskarshamn
Besök: Södra Vägen 73, Oskarshamn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad