Aktiebolag Uppvidinge
Mias Butik AB
91 sökningar
Omsättning 2025
9,4 mkr
+3,0 %Rörelsemarginal
1,6 %
−3,1 p.e.Soliditet
60,8 %
+1,3 p.e.Anställda
4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 435 | 9 158 | 8 484 | 8 579 | 8 310 |
| Rörelseresultat | 152 | 434 | 291 | 273 | 347 |
| Årets resultat | 103 | 303 | 168 | 163 | 196 |
| Eget kapital | 1 401 | 1 398 | 1 095 | 927 | 764 |
| Balansomslutning | 3 045 | 3 106 | 2 937 | 2 914 | 3 008 |
| Anställda | 4 | 5 | 6 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 435 | 9 158 | 8 484 | 8 579 | 8 310 |
| Personalkostnader | 2 306 | 2 035 | 2 163 | 2 023 | 1 993 |
| Av- och nedskrivningar | 74 | 105 | 118 | 106 | 106 |
| Övriga externa kostnader | 810 | 918 | 819 | 804 | 775 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 093 | −5 666 | −5 093 | −5 373 | −5 089 |
| Rörelseresultat | 152 | 434 | 291 | 273 | 347 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 16 | 34 | 41 | 30 | 45 |
| Resultat efter finansiella poster | 138 | 403 | 250 | 244 | 302 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −14 | −34 | −36 | −49 |
| Skatt | 35 | 86 | 48 | 45 | 57 |
| Årets resultat | 103 | 303 | 168 | 163 | 196 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 244 | 1 141 | 1 245 | 1 285 | 1 391 |
| Varulager | 886 | 874 | 781 | 583 | 597 |
| Kortfristiga fordringar | 113 | 65 | 82 | 120 | 44 |
| Kassa och bank | 802 | 1 026 | 829 | 926 | 976 |
| Omsättningstillgångar | 1 800 | 1 965 | 1 692 | 1 629 | 1 617 |
| Summa tillgångar | 3 045 | 3 106 | 2 937 | 2 914 | 3 008 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 248 | 1 045 | 877 | 714 | 518 |
| Eget kapital | 1 401 | 1 398 | 1 095 | 927 | 764 |
| Justerat eget kapital | 1 853 | 1 850 | 1 536 | 1 341 | 1 149 |
| Obeskattade reserver | 569 | 569 | 555 | 521 | 485 |
| Långfristiga skulder | 109 | 200 | 500 | 600 | 928 |
| Kortfristiga skulder | 966 | 939 | 787 | 866 | 831 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 045 | 3 106 | 2 937 | 2 914 | 3 008 |
| Ställda säkerheter | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mias Butik AB 9,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 7,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 60,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Uppvidinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget skall bedriva specialiserad handel med drivmedel, försäljning av livsmedel, tidningar i servicebutik, förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Maria Erdman (f. 1974) Verkställande direktör
Styrelse
- Maria Erdman (f. 1974) Styrelseledamot
- Roger Nilsson (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Markus Andersson (f. 1976) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-05-05 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med drivmedel (SNI 47300) |
| Adress | Järnvägsgatan 14, 364 31, Åseda Besök: Järnvägsgatan 14, Åseda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |