Aktiebolag Stockholm
Mia Palm Sjukvårdsutbildningar AB
151 sökningar
2,3 mkr
−45,8 %35,4 %
+2,2 p.e.86,5 %
+4,7 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 320 | 4 282 | 3 558 | 3 378 | 2 632 | 2 957 | 2 417 | 2 705 |
| Rörelseresultat | 822 | 1 424 | 1 049 | 1 170 | 838 | 882 | 615 | 727 |
| Årets resultat | 501 | 1 321 | 955 | 1 070 | 520 | 539 | 412 | 440 |
| Eget kapital | 6 062 | 5 812 | 4 491 | 3 956 | 2 886 | 2 546 | 2 007 | 1 782 |
| Balansomslutning | 7 008 | 7 101 | 6 251 | 5 685 | 4 503 | 4 068 | 3 188 | 2 864 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 320 | 4 282 | 3 558 | 3 378 | 2 632 | 2 957 | 2 417 | 2 705 |
| Personalkostnader | 1 005 | 1 715 | 1 870 | 1 617 | 1 407 | 1 515 | 1 371 | 1 361 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 288 | 411 | 297 | 245 | 172 | 266 | 200 | 220 |
| Övriga rörelseposter, netto | −205 | −727 | −337 | −346 | −215 | −294 | −231 | −397 |
| Rörelseresultat | 822 | 1 424 | 1 049 | 1 170 | 838 | 882 | 615 | 727 |
| Ränteintäkter | 11 | 67 | 42 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 303 | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 530 | 1 486 | 1 089 | 1 174 | 837 | 873 | 614 | 694 |
| Bokslutsdispositioner | 191 | 192 | 129 | 183 | −173 | −180 | −72 | −127 |
| Skatt | 221 | 358 | 263 | 287 | 144 | 155 | 130 | 128 |
| Årets resultat | 501 | 1 321 | 955 | 1 070 | 520 | 539 | 412 | 440 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 399 | 2 052 | 1 007 | 988 | 988 | 388 | 396 | 396 |
| Kortfristiga fordringar | 237 | 833 | 871 | 246 | 267 | 161 | 382 | 359 |
| Kassa och bank | 3 372 | 4 216 | 4 373 | 4 451 | 3 248 | 3 519 | 2 410 | 2 109 |
| Omsättningstillgångar | 3 609 | 5 049 | 5 244 | 4 697 | 3 515 | 3 680 | 2 793 | 2 469 |
| Summa tillgångar | 7 008 | 7 101 | 6 251 | 5 685 | 4 503 | 4 068 | 3 188 | 2 864 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 511 | 4 441 | 3 486 | 2 836 | 2 316 | 1 957 | 1 545 | 1 292 |
| Eget kapital | 6 062 | 5 812 | 4 491 | 3 956 | 2 886 | 2 546 | 2 007 | 1 782 |
| Justerat eget kapital | 6 428 | 6 330 | 5 161 | 4 729 | 3 804 | 3 327 | 2 645 | 2 363 |
| Obeskattade reserver | 461 | 652 | 844 | 973 | 1 156 | 984 | 804 | 732 |
| Kortfristiga skulder | 485 | 637 | 916 | 756 | 461 | 538 | 377 | 350 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 008 | 7 101 | 6 251 | 5 685 | 4 503 | 4 068 | 3 188 | 2 864 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 848 granskade bolag ligger Mia Palm Sjukvårdsutbildningar AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 35,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 86,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 46 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av sjukvårdstjänster samt utbildning inom frisk- och sjukvård.
Styrelse & ledning
- Mia Palm (f. 1965) Styrelseledamot
- John Åke Palm (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-10-04 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig utbildning (SNI 85599) |
| Adress | Dalagatan 27, 4tr, 113 24, Stockholm Besök: Dalagatan 27 4tr, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |