Aktiebolag Stockholm
MHR Städcompagniet AB
27 sökningar
Omsättning 2025
864 tkr
+23,3 %Rörelsemarginal
-0,8 %
+2,5 p.e.Soliditet
58,8 %
−10,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 864 | 701 | 817 | 736 | 736 | 679 | 425 | 372 |
| Rörelseresultat | −7 | −23 | 39 | 148 | 148 | 71 | 13 | 29 |
| Årets resultat | −10 | −23 | 31 | 116 | 116 | 56 | 10 | 22 |
| Eget kapital | 170 | 180 | 203 | 255 | 255 | 139 | 83 | 72 |
| Balansomslutning | 289 | 258 | 329 | 255 | 255 | 245 | 196 | 116 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 864 | 701 | 817 | 736 | 736 | 679 | 425 | 372 |
| Personalkostnader | 768 | 667 | 593 | 455 | 455 | 472 | 344 | 222 |
| Övriga externa kostnader | 103 | 58 | 168 | 133 | 133 | 136 | 68 | 122 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −17 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −7 | −23 | 39 | 148 | 148 | 71 | 13 | 29 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | −23 | 39 | 148 | 148 | 71 | 13 | 29 |
| Skatt | 3 | 0 | 8 | 32 | 32 | 15 | 3 | 6 |
| Årets resultat | −10 | −23 | 31 | 116 | 116 | 56 | 10 | 22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 49 | 9 | 73 | −31 | −32 | 20 | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 240 | 249 | 256 | 286 | 286 | 224 | 196 | 109 |
| Omsättningstillgångar | 289 | 258 | 329 | 255 | 255 | 245 | 196 | 116 |
| Summa tillgångar | 289 | 258 | 329 | 255 | 255 | 245 | 196 | 116 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 130 | 153 | 122 | 89 | 89 | 33 | 23 | 0 |
| Eget kapital | 170 | 180 | 203 | 255 | 255 | 139 | 83 | 72 |
| Justerat eget kapital | 170 | 180 | 203 | 255 | 255 | 139 | 83 | 72 |
| Kortfristiga skulder | 119 | 78 | 126 | 0 | 0 | 106 | 113 | 44 |
| Summa eget kapital och skulder | 289 | 258 | 329 | 255 | 255 | 245 | 196 | 116 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 189 granskade bolag ligger MHR Städcompagniet AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 864 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,8 procent, och soliditeten var hög — 58,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 23 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Lokalvård för privata personer och företag. Skötsel och underhåll av grönytor.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Renata Rindzeviciute (f. 1980) Styrelseledamot
- Emmanuel Kwakye (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-05-02 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Ralångsvägen 5, 120 50, Årsta Besök: Ralångsvägen 5, Årsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |