Aktiebolag Göteborg
MF Rivning och Sanering AB
91 sökningar
Omsättning 2025
8,9 mkr
+5,0 %Rörelsemarginal
-0,0 %
−5,0 p.e.Soliditet
3,0 %
−8,3 p.e.Anställda
13
+30,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 891 | 8 466 | 6 966 | 3 045 | 2 463 |
| Rörelseresultat | −2 | 421 | 590 | 324 | 100 |
| Årets resultat | −92 | 209 | 457 | 215 | 78 |
| Eget kapital | 85 | 478 | 1 069 | 812 | 796 |
| Balansomslutning | 2 808 | 4 231 | 4 365 | 1 773 | 1 404 |
| Anställda | 13 | 10 | 8 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 891 | 8 466 | 6 966 | 3 045 | 2 463 |
| Personalkostnader | 7 378 | 5 993 | 4 770 | 2 088 | 2 168 |
| Av- och nedskrivningar | 505 | 506 | 201 | 78 | 74 |
| Övriga externa kostnader | 1 518 | 1 418 | 1 385 | 579 | 314 |
| Övriga rörelseposter, netto | 508 | −128 | — | 24 | 193 |
| Rörelseresultat | −2 | 421 | 590 | 324 | 100 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 90 | 131 | 46 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −92 | 290 | 548 | 323 | 100 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 43 | −48 | 0 |
| Skatt | 0 | 82 | 134 | 60 | 22 |
| Årets resultat | −92 | 209 | 457 | 215 | 78 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 270 | 3 104 | 2 022 | 323 | 246 |
| Kortfristiga fordringar | 1 353 | 852 | 1 519 | 565 | 509 |
| Kassa och bank | 185 | 275 | 824 | 885 | 649 |
| Omsättningstillgångar | 1 539 | 1 127 | 2 343 | 1 450 | 1 158 |
| Summa tillgångar | 2 808 | 4 231 | 4 365 | 1 773 | 1 404 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 127 | 219 | 562 | 547 | 668 |
| Eget kapital | 85 | 478 | 1 069 | 812 | 796 |
| Justerat eget kapital | 85 | 478 | 1 069 | 850 | 796 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 48 | 0 |
| Långfristiga skulder | 474 | 1 410 | 1 259 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 249 | 2 343 | 2 037 | 913 | 608 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 808 | 4 231 | 4 365 | 1 773 | 1 404 |
| Ställda säkerheter | 614 | 2 481 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
MF Rivning och Sanering AB omsatte 8,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,1 miljoner kronor. Rörelseresultatet gick i stort sett jämnt upp, och soliditeten var låg — 3,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 13 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall jobba med rivning och sanering, bygg, städ, renovering av fastigheter samt bemanning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Faruk Majunovic (f. 1980) Styrelseledamot
- Dino Hadzibulic (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pelle Bender (f. 1984) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-08-12 |
|---|---|
| Bransch | Rivning av hus och byggnader (SNI 43110) |
| Adress | Heidenstams Gata 5lgh 1503, 422 47, Hisings Backa Besök: Heidenstams Gata 5 LGH 1503, Hisings Backa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |