Aktiebolag Markaryd
Metroka AB
37 sökningar
Omsättning 2025
174 tkr
−4,4 %Rörelsemarginal
28,7 %
−0,4 p.e.Soliditet
53,7 %
+5,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 174 | 182 | 358 | 261 | 616 | 511 | 682 |
| Rörelseresultat | 50 | 53 | 249 | 23 | 302 | 119 | 219 |
| Årets resultat | 65 | 110 | 209 | 282 | 291 | 223 | 248 |
| Eget kapital | 440 | 576 | 1 066 | 957 | 775 | 484 | 461 |
| Balansomslutning | 819 | 1 196 | 1 258 | 1 084 | 1 257 | 1 045 | 1 190 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 174 | 182 | 358 | 261 | 616 | 511 | 682 |
| Personalkostnader | 90 | 90 | 82 | 209 | 258 | 365 | 380 |
| Övriga externa kostnader | 31 | 38 | 25 | 29 | 45 | 50 | 41 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 | −1 | −2 | — | −11 | 23 | −42 |
| Rörelseresultat | 50 | 53 | 249 | 23 | 302 | 119 | 219 |
| Ränteintäkter | 32 | 36 | 16 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 82 | 89 | 266 | 28 | 307 | 124 | 223 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 50 | 0 | 332 | 66 | 162 | 96 |
| Skatt | 17 | 29 | 56 | 78 | 82 | 63 | 71 |
| Årets resultat | 65 | 110 | 209 | 282 | 291 | 223 | 248 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 62 | 95 | 139 | 79 | 112 | 34 | 22 |
| Kassa och bank | 757 | 1 101 | 1 119 | 1 005 | 1 145 | 1 012 | 1 168 |
| Omsättningstillgångar | 819 | 1 196 | 1 258 | 1 084 | 1 257 | 1 045 | 1 190 |
| Summa tillgångar | 819 | 1 196 | 1 258 | 1 084 | 1 257 | 1 045 | 1 190 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 325 | 416 | 807 | 625 | 434 | 211 | 163 |
| Eget kapital | 440 | 576 | 1 066 | 957 | 775 | 484 | 461 |
| Justerat eget kapital | 440 | 576 | 1 106 | 997 | 1 078 | 840 | 946 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 50 | 50 | 382 | 448 | 611 |
| Kortfristiga skulder | 379 | 620 | 142 | 77 | 100 | 113 | 118 |
| Summa eget kapital och skulder | 819 | 1 196 | 1 258 | 1 084 | 1 257 | 1 045 | 1 190 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 422 granskade bolag ligger Metroka AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 174 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 28,7 procent, och soliditeten var hög — 53,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Markaryd.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska genomföra föreläsningar och metodutbildningar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ronny Karlsson (f. 1952) Styrelseledamot
- Anita Bondesson Karlsson (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-06-09 |
|---|---|
| Bransch | Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet (SNI 85690) |
| Adress | Strömgatan 61 lgh 1403, 341 41, Ljungby Besök: Strömgatan 61 LGH 1403, Ljungby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |