Aktiebolag Torsby
MeTeRa AB
34 sökningar
1,1 mkr
−23,2 %5,4 %
+4,3 p.e.19,7 %
+3,0 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 078 | 1 403 | 1 405 | 880 | 504 | 663 | 776 |
| Rörelseresultat | 58 | 15 | 119 | 28 | 11 | 68 | 13 |
| Årets resultat | 34 | 13 | 70 | 2 | 8 | 40 | 9 |
| Eget kapital | 244 | 211 | 179 | 109 | 107 | 99 | 59 |
| Balansomslutning | 1 240 | 1 264 | 1 290 | 705 | 290 | 274 | 475 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 078 | 1 403 | 1 405 | 880 | 504 | 663 | 776 |
| Personalkostnader | 359 | 491 | 323 | 366 | 390 | 468 | 452 |
| Av- och nedskrivningar | 221 | 201 | 116 | 4 | 0 | 0 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 402 | 539 | 560 | 344 | 99 | 122 | 273 |
| Övriga rörelseposter, netto | −38 | −157 | −287 | −138 | −4 | −5 | −5 |
| Rörelseresultat | 58 | 15 | 119 | 28 | 11 | 68 | 13 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 57 | 16 | 119 | 28 | 11 | 68 | 12 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | 0 | −30 | −25 | 0 | −17 | 0 |
| Skatt | 9 | 3 | 19 | 1 | 2 | 11 | 3 |
| Årets resultat | 34 | 13 | 70 | 2 | 8 | 40 | 9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 800 | 884 | 1 038 | 162 | 0 | 0 | 132 |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 34 | 17 | 517 | 126 | 132 | 2 |
| Kassa och bank | 406 | 346 | 235 | 26 | 164 | 142 | 341 |
| Omsättningstillgångar | 440 | 380 | 252 | 544 | 290 | 274 | 343 |
| Summa tillgångar | 1 240 | 1 264 | 1 290 | 705 | 290 | 274 | 475 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 160 | 148 | 59 | 57 | 49 | 9 | 0 |
| Eget kapital | 244 | 211 | 179 | 109 | 107 | 99 | 59 |
| Justerat eget kapital | 313 | 268 | 236 | 142 | 120 | 112 | 59 |
| Obeskattade reserver | 87 | 72 | 72 | 42 | 17 | 17 | 0 |
| Långfristiga skulder | 937 | 937 | 785 | 310 | 113 | 112 | 397 |
| Kortfristiga skulder | −28 | 44 | 254 | 244 | 53 | 46 | 19 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 240 | 1 264 | 1 290 | 705 | 290 | 274 | 475 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 642 granskade bolag ligger MeTeRa AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,4 procent, och soliditeten var måttlig — 19,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Torsby.
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet mot privata företag och privatpersoner i Sverige, Tyskland och Nederländerna. Konsultverksamheter ska ha inriktning mot företag som är verksamt i gjutning, stansning och pressning av metaller, sprutning och pressning av plast och montering av dessa produkter samt därmed förenlig verksamhet. Också ska bolaget bedriva B&B verksamheter i Sysslebäck.
Styrelse & ledning
- Eddy van Bree (f. 1970) Styrelseledamot
- Joanna Madeja (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-25 |
|---|---|
| Bransch | Hotellverksamhet utan restaurangrörelse (SNI 55103) |
| Adress | Sundbergsheden 2, 680 52, Ambjörby Besök: Sundbergsheden 2, Ambjörby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |