Aktiebolag Båstad
MetallTeknik i Båstad Aktiebolag
94 sökningar
Omsättning 2024
11 mkr
+11,9 %Rörelsemarginal
7,4 %
+4,5 p.e.Soliditet
40,2 %
+4,2 p.e.Anställda
7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 019 | 9 847 | 10 696 | 10 289 | 7 023 | 7 236 | 8 038 |
| Rörelseresultat | 812 | 282 | 743 | 1 159 | 376 | 109 | 796 |
| Årets resultat | 549 | 125 | 425 | 687 | 173 | 49 | 412 |
| Eget kapital | 1 675 | 1 327 | 1 401 | 1 176 | 589 | 416 | 517 |
| Balansomslutning | 4 167 | 3 690 | 3 634 | 3 814 | 2 787 | 2 551 | 3 089 |
| Anställda | 7 | 7 | 6 | 5 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 019 | 9 847 | 10 696 | 10 289 | 7 023 | 7 236 | 8 038 |
| Personalkostnader | 3 486 | 3 049 | 2 858 | 2 704 | 1 991 | 2 229 | 2 384 |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 65 | 72 | 74 | 62 | 72 | 71 |
| Övriga externa kostnader | 2 130 | 1 975 | 2 071 | 1 899 | 1 735 | 1 900 | 1 598 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 530 | −4 476 | −4 952 | −4 453 | −2 859 | −2 926 | −3 189 |
| Rörelseresultat | 812 | 282 | 743 | 1 159 | 376 | 109 | 796 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 57 | 52 | 38 | 55 | 93 | 87 | 128 |
| Resultat efter finansiella poster | 758 | 231 | 705 | 1 104 | 284 | 26 | 673 |
| Bokslutsdispositioner | −56 | −66 | −165 | −237 | −60 | 39 | −136 |
| Skatt | 153 | 40 | 115 | 181 | 51 | 16 | 124 |
| Årets resultat | 549 | 125 | 425 | 687 | 173 | 49 | 412 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 133 | 194 | 147 | 179 | 178 | 181 | 182 |
| Varulager | 2 793 | 2 519 | 2 548 | 2 407 | 1 486 | 1 746 | 1 607 |
| Kortfristiga fordringar | 1 226 | 961 | 923 | 1 212 | 1 100 | 608 | 1 283 |
| Kassa och bank | 15 | 16 | 16 | 16 | 24 | 16 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 4 034 | 3 496 | 3 487 | 3 635 | 2 609 | 2 370 | 2 907 |
| Summa tillgångar | 4 167 | 3 690 | 3 634 | 3 814 | 2 787 | 2 551 | 3 089 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 026 | 1 102 | 876 | 389 | 316 | 267 | 25 |
| Eget kapital | 1 675 | 1 327 | 1 401 | 1 176 | 589 | 416 | 517 |
| Justerat eget kapital | 2 373 | 1 980 | 2 002 | 1 646 | 871 | 650 | 782 |
| Obeskattade reserver | 879 | 823 | 757 | 592 | 355 | 295 | 334 |
| Långfristiga skulder | 297 | 292 | 182 | 385 | 944 | 586 | 307 |
| Kortfristiga skulder | 1 316 | 1 248 | 1 294 | 1 661 | 899 | 1 254 | 1 931 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 167 | 3 690 | 3 634 | 3 814 | 2 787 | 2 551 | 3 089 |
| Ställda säkerheter | 1 175 | 1 175 | 1 175 | 1 175 | 1 975 | 1 975 | 1 975 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 156 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MetallTeknik i Båstad Aktiebolag över mittlinjen sett till omsättning, med 11 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,4 procent, och soliditeten var god — 40,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Båstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är legotillverkning inom verkstads- och byggbranschen, försäljning och uthyrning av högtryckstvättar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Ebberline (f. 1976) Styrelseledamot
- Dennis Nilsson (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Martin Johansson (f. 1980) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-11-08 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Hallandsvägen 19, 269 36, Båstad Besök: Hallandsvägen 19, Båstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |