Aktiebolag Bjuv
Metallt AB
7 sökningar
5 mkr
+188,0 %21,5 %
+15,0 p.e.68,4 %
+0,3 p.e.3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 985 | 1 731 | 608 |
| Rörelseresultat | 1 071 | 113 | 186 |
| Årets resultat | 848 | 89 | 148 |
| Eget kapital | 955 | 267 | 178 |
| Balansomslutning | 1 396 | 392 | 286 |
| Anställda | 3 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 985 | 1 731 | 608 |
| Personalkostnader | 1 091 | 656 | 106 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 8 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 640 | 384 | 178 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 163 | −570 | −137 |
| Rörelseresultat | 1 071 | 113 | 186 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 070 | 112 | 186 |
| Skatt | 222 | 23 | 38 |
| Årets resultat | 848 | 89 | 148 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 175 | 30 | 38 |
| Kortfristiga fordringar | 353 | 105 | 121 |
| Kassa och bank | 868 | 257 | 127 |
| Omsättningstillgångar | 1 220 | 362 | 248 |
| Summa tillgångar | 1 396 | 392 | 286 |
| Aktiekapital | 30 | 30 | 30 |
| Balanserat resultat | 77 | 148 | 0 |
| Eget kapital | 955 | 267 | 178 |
| Justerat eget kapital | 955 | 267 | 178 |
| Långfristiga skulder | 66 | 65 | 62 |
| Kortfristiga skulder | 375 | 60 | 46 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 396 | 392 | 286 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 500 granskade bolag ligger Metallt AB strax under mitten räknat på omsättning, med 5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 21,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 68,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 188 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Bjuv.
Företaget skall tillverka, montera och sälja smides produkter av stål, inklusive trappräcke, balkongräcke, grindar, möbler, bygg stål, konst av stål.
Styrelse & ledning
- Jean-Claude Corbeil (f. 1976) Verkställande direktör
- Jean-Claude Corbeil (f. 1976) Styrelseledamot
- Lloyd Evan Dyson (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-03-27 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av metallstommar och delar därav (SNI 25110) |
| Adress | Truedstorp Södra 36, 267 75, Ekeby Besök: Truedstorp Södra 36, Ekeby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |