starkabolag.se

Aktiebolag Köping

Mesta Lantbruk AB

10 sökningar

Omsättning 2025

1,7 mkr

+65,6 %
Rörelsemarginal

12,4 %

+26,8 p.e.
Soliditet

10,7 %

+6,3 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr202520242023
Omsättning1 7321 046996
Rörelseresultat215−150−16
Årets resultat255−92−17
Eget kapital395140133
Balansomslutning3 7053 1822 651
Anställda000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-08*
Nettoomsättning1 7321 046996
Personalkostnader500
Av- och nedskrivningar196185109
Övriga externa kostnader1 174671165
Övriga rörelseposter, netto−142−340−738
Rörelseresultat215−150−16
Ränteintäkter57630
Räntekostnader152
Resultat efter finansiella poster271−92−17
Skatt1600
Årets resultat255−92−17

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-08*
Anläggningstillgångar1 8141 9902 133
Varulager24716915
Kortfristiga fordringar1 301779324
Kassa och bank343244179
Omsättningstillgångar1 8911 191518
Summa tillgångar3 7053 1822 651
Aktiekapital505050
Balanserat resultat90820
Eget kapital395140133
Justerat eget kapital395140133
Långfristiga skulder2 4442 4452 339
Kortfristiga skulder866597179
Summa eget kapital och skulder3 7053 1822 651
Ställda säkerheter400400400
Ansvarsförbindelser200200100

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Ställd bredvid branschens 1 900 granskade bolag ligger Mesta Lantbruk AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 10,7 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 66 procent. Sätet finns i Köping.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva lantbruk och växtodling, entreprenadverksamhet inom lantbruk, snöröjning, jakt- och viltvård, värdepappershandel samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Mesta Lantbruk AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Mesta Lantbruk AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Mesta Lantbruk AB (559415-7223)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Mesta Lantbruk AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2022-12-28
Bransch Blandat jordbruk (SNI 01500)
Adress
Mesta 4, 731 93, Köping
Besök: Mesta 4, Köping
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad