Aktiebolag Säffle
Messlingen Fastigheter AB
369 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
−18,0 %Rörelsemarginal
12,0 %
+49,7 p.e.Soliditet
5,6 %
+0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 877 | 3 507 | 3 651 | 3 742 | 3 304 |
| Rörelseresultat | 345 | −1 323 | 1 406 | 820 | 5 500 |
| Årets resultat | 192 | −1 149 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 932 | 907 | 51 | 51 | 51 |
| Balansomslutning | 16 708 | 18 728 | 16 209 | 17 628 | 23 133 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09* | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 877 | 3 507 | 3 651 | 3 742 | 3 304 |
| Av- och nedskrivningar | 289 | 359 | 342 | 308 | 245 |
| Övriga externa kostnader | 3 011 | 4 482 | 4 876 | 6 394 | 4 633 |
| Övriga rörelseposter, netto | 768 | — | 2 973 | 3 780 | 7 074 |
| Rörelseresultat | 345 | −1 323 | 1 406 | 820 | 5 500 |
| Ränteintäkter | 58 | 204 | 179 | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 29 | 36 | 8 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 397 | −1 149 | 1 548 | 935 | 5 634 |
| Bokslutsdispositioner | −205 | 0 | 0 | −935 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −1 543 | 0 | −5 633 |
| Skatt | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 192 | −1 149 | 0 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09* | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 220 | 15 481 | 13 384 | 14 470 | 19 644 |
| Kortfristiga fordringar | 2 358 | 2 412 | 2 451 | 2 514 | 1 726 |
| Kassa och bank | 130 | 835 | 374 | 644 | 1 763 |
| Omsättningstillgångar | 2 488 | 3 247 | 2 825 | 3 158 | 3 488 |
| Summa tillgångar | 16 708 | 18 728 | 16 209 | 17 628 | 23 133 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −1 148 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Eget kapital | 932 | 907 | 51 | 51 | 51 |
| Justerat eget kapital | 932 | 907 | 51 | 51 | 51 |
| Avsättningar | 477 | 520 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 11 945 | 13 189 | 13 301 | 13 058 | 20 054 |
| Kortfristiga skulder | 3 354 | 4 112 | 2 857 | 4 519 | 3 028 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 708 | 18 728 | 16 209 | 17 628 | 23 133 |
| Ställda säkerheter | 175 | 195 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Messlingen Fastigheter AB 2,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 352 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,0 procent, och soliditeten var låg — 5,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Bolaget hör hemma i Säffle.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva utveckling och förvaltning av ägda fastigheter samt administrera annans verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Willy Skjeggerud (f. 1962) Styrelseledamot
- Anders Nöland Skjeggerud (f. 1995) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tony Sjölund (f. 1975) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Krokstad Holding AB (556195-2218) |
|---|---|
| Koncernmoder | Krokstad Holding AB (556195-2218) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-06-03 |
|---|---|
| Bransch | Stug- och rumsuthyrning (SNI 55202) |
| Adress | Messlingen 210, 846 74, Funäsdalen Besök: Messlingen 210, Funäsdalen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |