Aktiebolag Karlskrona
Merluccuis AB
63 sökningar
1,2 mkr
−25,4 %15,4 %
−21,6 p.e.55,5 %
+8,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 196 | 1 604 | 1 365 | 513 | 11 | 26 | 26 |
| Rörelseresultat | 184 | 594 | 548 | 501 | −21 | 23 | 26 |
| Årets resultat | 144 | 472 | 435 | 402 | −21 | 18 | 20 |
| Eget kapital | 894 | 960 | 692 | 452 | 50 | 88 | 70 |
| Balansomslutning | 1 612 | 2 044 | 1 599 | 690 | 50 | 111 | 82 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 196 | 1 604 | 1 365 | 513 | 11 | 26 | 26 |
| Personalkostnader | 949 | 930 | 734 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 35 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 45 | 52 | 4 | 22 | 3 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | −10 | — | — |
| Rörelseresultat | 184 | 594 | 548 | 501 | −21 | 23 | 26 |
| Ränteintäkter | 3 | 8 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 182 | 596 | 548 | 501 | −21 | 23 | 26 |
| Skatt | 38 | 124 | 113 | 99 | 0 | 5 | 6 |
| Årets resultat | 144 | 472 | 435 | 402 | −21 | 18 | 20 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 | 44 | 79 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 297 | 264 | 234 | 2 | 2 | 18 | 5 |
| Kassa och bank | 1 306 | 1 736 | 1 286 | 688 | 48 | 93 | 78 |
| Omsättningstillgångar | 1 603 | 2 000 | 1 520 | 690 | 50 | 111 | 82 |
| Summa tillgångar | 1 612 | 2 044 | 1 599 | 690 | 50 | 111 | 82 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 700 | 438 | 207 | 0 | 21 | 20 | 0 |
| Eget kapital | 894 | 960 | 692 | 452 | 50 | 88 | 70 |
| Justerat eget kapital | 894 | 960 | 692 | 452 | 50 | 88 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 718 | 1 084 | 907 | 238 | 0 | 23 | 12 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 612 | 2 044 | 1 599 | 690 | 50 | 111 | 82 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 044 granskade bolag ligger Merluccuis AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,4 procent, och soliditeten var hög — 55,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 25 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Karlskrona.
Konsultering, produktförsäljning, uthyrning och event inom området IT. Ägande av aktier och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Tobias Kummel (f. 1977) Verkställande direktör
- Lars Tobias Kummel (f. 1977) Styrelseledamot
- Sofia Kummel (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-05-21 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Brovägen 31B, 371 42, Karlskrona Besök: Brovägen 31 B, Karlskrona |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |