Aktiebolag Hässleholm
MentroMark AB
87 sökningar
Omsättning 2025
12 mkr
+42,8 %Rörelsemarginal
4,7 %
+11,9 p.e.Soliditet
20,5 %
+6,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 965 | 8 378 | 11 824 | 29 812 | 19 947 | 20 426 | 14 713 | 14 462 |
| Rörelseresultat | 560 | −605 | −422 | 3 025 | 1 862 | 1 504 | 1 001 | 731 |
| Årets resultat | 335 | −27 | −63 | 1 773 | 1 787 | 551 | 842 | 210 |
| Eget kapital | 949 | 614 | 641 | 1 904 | 1 881 | 694 | 894 | 1 634 |
| Balansomslutning | 4 619 | 4 300 | 5 563 | 5 998 | 6 750 | 6 677 | 3 912 | 7 137 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 4 | 4 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 965 | 8 378 | 11 824 | 29 812 | 19 947 | 20 426 | 14 713 | 14 462 |
| Personalkostnader | 764 | 887 | 934 | 947 | 1 989 | 2 338 | 2 145 | 3 830 |
| Av- och nedskrivningar | 700 | 713 | 656 | 473 | 683 | 447 | 421 | 502 |
| Övriga externa kostnader | 1 108 | 1 585 | 1 440 | 1 888 | 1 821 | 1 763 | 1 837 | 2 309 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 833 | −5 798 | −9 216 | −23 479 | −13 592 | −14 374 | −9 309 | −7 090 |
| Rörelseresultat | 560 | −605 | −422 | 3 025 | 1 862 | 1 504 | 1 001 | 731 |
| Ränteintäkter | 0 | 8 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 60 | 111 | 131 | 36 | 58 | 39 | 21 | 67 |
| Resultat efter finansiella poster | 501 | −709 | −553 | 2 989 | 1 804 | 1 465 | 980 | 663 |
| Bokslutsdispositioner | −74 | 682 | 490 | −778 | 560 | −624 | 94 | −392 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −98 | −135 | 0 | 0 |
| Skatt | 93 | 0 | 0 | 438 | 478 | 156 | 232 | 61 |
| Årets resultat | 335 | −27 | −63 | 1 773 | 1 787 | 551 | 842 | 210 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 513 | 2 214 | 3 842 | 1 862 | 3 787 | 3 493 | 1 300 | 2 699 |
| Varulager | 28 | 18 | 19 | 20 | 30 | 31 | 280 | 804 |
| Kortfristiga fordringar | 2 362 | 1 312 | 1 649 | 2 067 | 1 394 | 3 143 | 846 | 3 635 |
| Kassa och bank | 716 | 756 | 53 | 2 049 | 1 537 | 9 | 1 485 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 105 | 2 086 | 1 721 | 4 136 | 2 962 | 3 184 | 2 612 | 4 439 |
| Summa tillgångar | 4 619 | 4 300 | 5 563 | 5 998 | 6 750 | 6 677 | 3 912 | 7 137 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 564 | 591 | 654 | 81 | 44 | 93 | 2 | 1 374 |
| Eget kapital | 949 | 614 | 641 | 1 904 | 1 881 | 694 | 894 | 1 634 |
| Justerat eget kapital | 2 150 | 1 756 | 2 324 | 3 976 | 3 336 | 2 593 | 2 298 | 3 112 |
| Obeskattade reserver | 1 512 | 1 438 | 2 120 | 2 610 | 1 832 | 2 392 | 1 768 | 1 862 |
| Långfristiga skulder | 562 | 917 | 1 778 | 367 | 934 | 1 382 | 258 | 1 388 |
| Kortfristiga skulder | 1 596 | 1 331 | 1 024 | 1 117 | 2 103 | 2 209 | 992 | 2 253 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 619 | 4 300 | 5 563 | 5 998 | 6 750 | 6 677 | 3 912 | 7 137 |
| Ställda säkerheter | 2 143 | 2 587 | 4 061 | 1 891 | 2 966 | 4 006 | 2 008 | 2 713 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 155 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MentroMark AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 12 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,7 procent, och soliditeten var måttlig — 20,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 43 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Hässleholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Byggnadsverksamhet. I huvudsak husgrunder, men även husbyggnation och markarbete.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Erik Johnsson (f. 1987) Styrelseledamot
- Theresia Johnsson (f. 1991) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Patric Andersson (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | E Johnsson Holding AB (559214-4207) |
|---|---|
| Koncernmoder | E Johnsson Holding AB (559214-4207) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-06-14 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Boarpsvägen 33, 288 33, Vinslöv Besök: Boarpsvägen 33, Vinslöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-0536069 |