Aktiebolag Järfälla
Menco AB
102 sökningar
Omsättning 2025
3,1 mkr
+16,2 %Rörelsemarginal
9,3 %
+6,4 p.e.Soliditet
59,7 %
+1,1 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 075 | 2 646 | 2 592 | 2 984 | 2 863 |
| Rörelseresultat | 285 | 75 | −300 | 224 | −153 |
| Årets resultat | 156 | 32 | −62 | 105 | 1 |
| Eget kapital | 619 | 463 | 431 | 643 | 538 |
| Balansomslutning | 1 322 | 992 | 1 024 | 1 369 | 1 422 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 5 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 075 | 2 646 | 2 592 | 2 984 | 2 863 |
| Personalkostnader | 2 150 | 2 005 | 2 202 | 2 161 | 2 351 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 4 | 4 | 4 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 664 | 676 | 721 | 646 | 765 |
| Övriga rörelseposter, netto | 33 | 114 | 35 | 51 | 111 |
| Rörelseresultat | 285 | 75 | −300 | 224 | −153 |
| Ränteintäkter | 4 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 289 | 74 | −300 | 223 | −153 |
| Bokslutsdispositioner | −65 | −19 | 106 | −57 | 70 |
| Koncernbidrag | −28 | 0 | 132 | −25 | 85 |
| Skatt | 40 | 24 | 0 | 36 | 0 |
| Årets resultat | 156 | 32 | −62 | 105 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 120 | 104 | 108 | 112 | 116 |
| Kortfristiga fordringar | 327 | 293 | 440 | 522 | 836 |
| Kassa och bank | 875 | 595 | 476 | 735 | 470 |
| Omsättningstillgångar | 1 202 | 888 | 916 | 1 256 | 1 306 |
| Summa tillgångar | 1 322 | 992 | 1 024 | 1 369 | 1 422 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 363 | 331 | 393 | 438 | 437 |
| Eget kapital | 619 | 463 | 431 | 643 | 538 |
| Justerat eget kapital | 789 | 581 | 534 | 830 | 680 |
| Obeskattade reserver | 214 | 149 | 130 | 236 | 179 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 25 | 93 |
| Kortfristiga skulder | 489 | 380 | 463 | 465 | 612 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 322 | 992 | 1 024 | 1 369 | 1 422 |
Verksamhet
Menco AB omsatte 3,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 9,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 59,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Järfälla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tjänsteverksamhet inom telecom, höjdarbeten, kommunikation, bygg, anläggning och entreprenad, IT-konsultverk- samhet, förmedling av konsulttjänster, web och hostingtjänster, handel med och förvaltning värdepapper och ekonomiska instrument, förvaltning av fastigheter, larm, övervakning och säkerhetstjäns- ter, flyttverksamhet, lokalvård och därmed därmed förenliga verk- samheter.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Robert Edman (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Robert Edman (f. 1975) Styrelseledamot
- Rickard Norgren (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tommy Per Erik Nilsson (f. 1974) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Menco AB (556700-0053) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-03-18 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Dackevägen 33, 2tr, 177 34, Järfälla Besök: Dackevägen 33 2tr, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-55117810 |